<p>ČESKÝ KRUMLOV: Opravená synagoga, kterou Český Krumlov zpřístupní příští týden, bude dalším důvodem k tomu, aby lidé objevili méně známou tvář tohoto města. Zatímco jeho renesanční jádro je už proslulé, na levém břehu Vltavy má Krumlov další překvapení: hodnotné dědictví z období secese.</p> <p>Perlou je synagoga, jejíž otevření bude významným bodem programu Zemské výstavy spojující od letošního dubna města jižních Čech a Horních Rakous. Český Krumlov se do ní začlení ve středu 15. května vernisážemi výstav v synagoze a Regionálním muzeu.</p> <p>Synagoga je nejen novým magnetem pro turisty, ale i důležitým symbolem. Budova postavená v roce 1910 plnila svůj účel jen do záboru Sudet v roce 1938 a poté byl její osud velmi dramatický. Po 2. světové válce sloužila krátce jako modlitebna pro vojáky americké armády, posléze byla využívána evangelickými církvemi a nakonec se stala skladištěm. V poválečném období se objekt stal majetkem města Český Krumlov, které ho po roce 1990 vrátilo do rukou Židovské obce. „Až se po dlouhých letech otevře veřejnosti, mnozí lidé možná s úžasem poprvé zjistí, jaký architektonický skvost Český Krumlov má. Naším přáním je, aby se synagoga stala součástí života města a jedním z jeho kulturních a společenských center. To je ten nejlepší způsob, jak přispět k nápravě historických křivd a hledat vzájemné smíření,“ říká místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová. </p> <p>Oprava synagogy patří do projektu takzvaného třetího meandru, což je území na levém břehu Vltavy jižně od historického jádra. V této části města se nachází také Museum Fotoateliér Seidel a domek Egona Schieleho, jejichž obnova je dílem Českokrumlovského rozvojového fondu (ČKRF). Synagogu vlastní pražská Židovská obec, od níž si ji ČKRF pronajal a zrekonstruoval zejména pro výstavy, koncerty a společenské akce. </p> <p>Všechny tyto tři historické stavby mají hodně společného. „Při revitalizaci synagogy nás mimo jiné velmi potěšila synergie s Museem Fotoateliér Seidel. Právě díky nalezeným snímkům Josefa Seidela z exteriéru a interiéru synagogy bylo možné prostor věrně rekonstruovat i s řadou zajímavých a důležitých detailů, které se už nedochovaly,“ zdůraznil ředitel ČKRF Miroslav Reitinger. </p> <p>Více v přiložené tiskové zprávě.</p>
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.