<p>JESENÍK: Poslední dubnová noc je od pradávna magická. Někde se otevíraly jeskyně a podzemní sluje s ukrytým pokladem, jinde se slétaly čarodějnice na své reje. Největší dostaveníčka čarodějnic, a to nejen na Jesenicku, se prý konala o Filipojakubské noci na Petrových kamenech v Jeseníkách.</p> <p>Letos se staletá tradice mění. Tentokrát se čarodějnice z Českého i Polského Slezska, malé, velké, mladé i stoleté, bez koštěte i ty, které jsou „in“ a jdou s dobou, potkají v Priessnitzových lázních v Jeseníku.</p> <p>V rámci projektu „Lidové zvyky a folklór nezná hranic“ Jesenické lázně ve spolupráci s Olomouckým krajem připravily velmi příjemné odpoledne a následně i večer. Program začne pozvolna dvě hodiny po poledni, kdy přítomné na lázeňském hřišti přivítá pohádková babička, přichystané kolotoče nebo skákací hrad. Ty sportovněji založené čarodějnice, a možná i čarodějové a černokněžníci z obou stran hranice jistě nepohrdnou trampolínou a troškou nordic walkingu. Zvídavé naopak čeká prohlídka lázní s průvodcem, při které se dozvědí jistě mnoho zajímavostí a také zavítají do hrobky zakladatele lázní Vincenze Priessnitze.<br />
A pak to propukne! S pátou hodinou odpolední se rozpoutá skutečný rej masek. A nebude ledajaký, protože na ty nejlepší čarodějnice, čaroděje nebo černokněžníky čekají dva chytré telefony. Rej doplní vystoupení šumperské kapely Holátka a Big bandu Henryka Weznera z Nisy. Se západem slunce bude také zapálena hranice na ochranu před zlými duchy a démony a bude představena tradice pálení čarodějnic. Malou odměnou pro všechny zúčastněné budou s úderem desáté hodiny večerní balónky štěstí.</p> <p>Tak nezapomeňte! Všechny čarodějnice se letos potkají v Jeseníku!</p> <p>Tento projekt „Lidové zvyky a folklór nezná hranic“ je spolufinancován z dotačního programu Olomouckého kraje „Podpora rozvoje zahraničních vztahů Olomouckého kraje.“</p>
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.