<p>PÍSEK: V rámci přeshraničního projektu Porta culturae uspořádal vedoucí partner Jihočeský kraj ve dnech 19. – 20. března 2013 pro partnerské regiony Seminář muzejních a galerijních nocí v České republice a Dolním Rakousku.</p> <p>V rámci přeshraničního projektu Porta culturae uspořádal vedoucí partner Jihočeský kraj ve dnech 19. – 20. března 2013 pro partnerské regiony Seminář muzejních a galerijních nocí v České republice a Dolním Rakousku. Dvoudenního semináře v Prácheňském muzeu v Písku se zúčastnili zástupci partnerských regionů, ředitelé a další odborní pracovníci muzeí a galerií.<br />
Seminář zahájila a přítomné přivítala vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje Ing. Kamila Hrabáková.</p> <p>„Přeshraniční porovnání Muzejních a galerijních nocí v ČR a v Dolním Rakousku je pro Jihočeský kraj velmi přínosné. Určitě budeme čerpat z nabytých zkušeností, které využijeme zejména při Národním zahájení Festivalu muzejních nocí, které se v letošním roce koná právě v Jihočeském kraji, a to 17. května 2013 v Muzeu Jindřichohradecka. Muzejní a galerijní noci patří již řadu let ke stálým atraktivním prezentacím kulturního dědictví. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům prohlídky stálých expozic a výstav a řadu doprovodných i kulturních programů,“ uvedla Ing. Kamila Hrabáková.</p> <p>V úterním přednáškovém bloku ředitel Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Mgr. Pavel Šafr obecně představil Muzejní a galerijní noci v ČR, poté Mag. Peter Barth hovořil o Dlouhých muzejních nocích v Dolním Rakousku a blok zakončil vedoucí oddělení zřizovaných organizací Krajského úřadu Jihočeského kraje Mgr. František Chrastina s prezentací jihočeských Muzejních a galerijních nocí. Ve středu se pak při prezentacích Muzejních a galerijních nocí vystřídali ostatní partneři – z Vysočiny Muzeum řemesel Moravské Budějovice, Muzeum Vysočiny Pelhřimov a Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, z jižní Moravy Brněnská muzejní noc a Dlouhá muzejní noc v Mikulově a ve Znojmě, z Dolního Rakouska Muzeum Aviaticum a Muzeum Waidhofen/Thaya aj. Účastníci měli také možnost prohlédnout si sbírky Prácheňského muzea, Elektrárnu královského města Písek nebo Heydukův dům.</p> <p>Projekt Porta culturae je financován z Operačního programu Cíl 3 Evropská územní spolupráce Rakousko-Česká republika 2007 – 2013 a spolufinancován Jihočeským krajem.</p>
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.