<p>OLOMOUC: Město v roce 2013 výrazně podpoří neziskový sektor. Kulturní sdružení, sportovní kluby či organizace, které své aktivity směřují do sociální oblasti, se mohou letos připravit na vyšší podporu.</p> <p>Kultura v Olomouci získá o téměř 23 milionů korun více než v loňském roce. Zatímco v roce 2012 podpořili radní kulturní život ve městě částkou 148 milionů korun, pro rok 2013 vyčlenili v rozpočtu téměř 171 milionů korun, což je nárůst o 15 procent. Většina této částky je určena na zajištění provozu příspěvkových organizací města, které v oblasti kultury působí, především Moravského divadla a Moravské filharmonie. Podstatně více peněz ale směřuje i formou přímých příspěvků a grantů do neziskového sektoru.</p> <p>Organizátoři akcí a provozovatelé kulturních institucí tak mohou očekávat bezmála 12 milionů korun, což je o 3,2 milionu korun více než v loňském roce. O konkrétním rozdělení 7 milionů již při schvalování rozpočtu rozhodli v prosinci zastupitelé, a to na základě doporučení kulturní komise. Zbylé prostředky budou uvolněny v rámci kulturních grantů začátkem února.</p> <p>„V oblasti kultury pokládám za důležité podtrhnout, že se podařilo najít částku 1 milion korun na provoz Divadla Tramtarie a pro nejvýznamnější divadelní festival v Olomouci Divadelní Floru schválit 1 milion a 150 tisíc korun,“ konstatuje náměstek pro kulturu Jan Holpuch. S finanční podporou mohou počítat také provozovatelé hlavních hudebních klubů ve městě. Mezi U-klub, S-cube, Jazz Tibet Club a Bounty Rock Cafe radní rozdělili částku v celkové výši 950 tisíc korun.</p> <p>Kromě peněz z rozpočtu tvoří tuto částku také výtěžek z hazardu. ////„Zatímco stát a kraj bude své příspěvky kulturním institucím i neziskovým organizacím redukovat, my jsme se rozhodli výrazně posílit jednotlivé grantové kapitoly. Přestože nám to legislativa výlučně neukládá, a finance bychom mohli použít i na jiné účely, rozhodli jsme se všechny peníze z loterií rozdělit do kultury, sportu a sociální oblasti,“ řekl primátor města Martin Novotný.</p> <p>Díky výtěžku z hazardu dojde k uvedenému navýšení příspěvků na kulturu bezmála o 40 procent, sportovní kluby získají oproti loňskému roku navíc 90 procent, v oblasti cestovního ruchu je navýšení dokonce přes 140 procent. V rámci přímých příspěvků a grantového systému tak statutární město Olomouc rozděluje o 32 milionů korun více než loni. V provozním rozpočtu magistrátu dochází naopak k úsporám, a to přes 5 milionů korun.</p> <p>ZDROJ
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz