<p>SÁZAVA: Besedu se známým cimrmanologem a spisovatelem Miloněm Čepelkou a spisovatelem, nakladatelem a hudebníkem Josefem Pepsonem Snětivým připravila Městská knihovna Sázava.</p> <p>Příjemné vyprávění s názvem Ten píše to a ten zas tohle se v knihovně uskuteční na čtvrtek 8. listopadu od 18 hodin. Více již v rozhovoru s Josefem Pepsonem Snětivým.</p> <p>V sázavské knihovně jste už kdysi besedoval. Jaké máte vzpomínky?</p> <p>Před rokem a půl to bylo v Sázavě moc fajn, a to díky vnímavému publiku i milým knihovnicím v čele s vedoucí Libuší Brošovou. </p> <p>Z jakých knih budete předčítat? A jaké skladby na saxofon zahrajete? </p> <p> Miloň Čepelka zejména ze své poslední, tedy z Deníku haiku 2. Já taktéž představím svou poetickou novinku, sbírku Z deště pod opak. Co se dalších našich knih týká, saháme po nich podle nálady své i obecenstva. Na saxofon, ale třeba i na klarinet či zobcovou flétnu zahraju některé své písně, opět podle nálady. </p> <p>Dříve jste psal hlavně prózu, nyní poezii. Považujete se spíše za básníka nebo prozaika?</p> <p> Z hlediska kvantity dosud vydaných děl jistě za prozaika, ovšem poezie mě chytila za srdce a díky nedávnému osudovému vztahu je stále i dost inspirace. V nejbližší budoucnosti se však budu zabývat spíše historickou literaturou faktu, začal jsem psát knihu o Petru Vokovi z Rožmberka, nedoceněné a obecně špatně pochopené osobnosti raného novověku. </p> <p>Vystupujete s panem Čepelkou častěji, nebo se jedná o náhodu?</p> <p> Je pro mě obrovskou ctí a potěšením být po boku tak všestrannému umělci a současně tak skvělému člověku! S Miloněm křižujeme Českou republiku pravidelně, jen s termíny je, zejména s ohledem na jeho až neuvěřitelné vytížení, trochu problém. </p> <p>Jak se vám líbí Divadlo Járy Cimrmana?</p> <p> Každá návštěva tohoto divadla je pro mě svátkem. Naposled jsem zhlédl České nebe v rámci slavnostního představení při příležitosti 45. výročí jeho založení a byl jsem jako vždy nadšen.</p> <p>Josef Pepson Snětivý se narodil v roce 1973. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, ale jeho celoživotní vášní je hudba, které se věnuje coby saxofonista, klávesista, zpěvák, skladatel, textař a producent. Po třicítce se obrátil také k literatuře a dosud mimo jiné publikoval knihy Každý král je sám, Hlava plná čertů, Piercing na duši, Ženy s krátkými nehty nebo Samolásky a soulásky a básnickou sbírku Z deště pod opak. Z angličtiny přeložil pohádkový příběh Charlotte Brontëové Hledání štěstí a vampýrskou novelu Josepha Sheridana Le Fanu Carmilla, kterou také převyprávěl.<br />
Více o něm na www.pepson.cz a www.nakladatelstvicas.cz.</p>
ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.
PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy otevírá poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní skleněné instalace nasvícené slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou návštěvníci svědky fantastické hry světel a hudby. Ambasadory výstavy se staly čtyři osobnosti, které mají ke sklu, ke skláři Jiřímu Pačinkovi i k trojské botanické zahradě blízky vztah. Je to zpěvačka Leona Machálková, módní návrhářka a designérka Blanka Matragi, filmová producentka Olga Menzelová a herec a dramatik Arnošt Goldflam. Večerní atmosféru je možné si vychutnat vždy od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Přehlídka se koná v čase adventu a Vánoc, a tak je součástí výstavy i nejvyšší nasvícený vánoční strom a křišťálový betlém. Křišťálová zahrada bude otevřena i v době vánočních svátků a potrvá až do 2. února.
ZLÍN: Od začátku listopadu mohou školy a vzdělávací instituce obohatit svou výuku o krátké filmy. Získají je na platformě Zlín Fest Screen, kterou rozjíždí Zlín Film Festival. Všechny filmy jsou k dispozici zdarma a doplňují je také metodické a pracovní listy. Ukázkové hodiny s názvem Učíme se s filmem se už uskutečnily v rámci letošního ročníku festivalu.