<p>JIHOČESKÝ KRAJ: V rámci udržitelnosti projektu Kulturní most se ve dnech 20. a 21. října 2012 konal v sedmi okresech Jihočeského kraje již 5. ročník Dnů otevřených ateliérů. Ve srovnání s minulým rokem se akce zúčastnilo o 17 ateliérů více, v konečném počtu tedy otevřelo své brány 105 ateliérů.</p> <p>Největší účast měly zpravidla ty ateliéry, kde si návštěvníci mohli sami něco vyrobit nebo vyzkoušet, např. hrnek na hrnčířském kruhu, nebo připravily doprovodný program ve formě rozličných ochutnávek. Například Wortnerův dům Alšovy jihočeské galerie lákal zájemce na pohádku, výtvarnou dílnu a komentovanou prohlídku výstavy barokního umění. </p> <p>V okrese České Budějovice bylo otevřeno celkem 48 ateliérů a navštívilo je na 1000 návštěvníků, v Českém Krumlově pak 9 ateliérů s návštěvností 100 návštěvníků, v Jindřichově Hradci mělo otevřeno 11 ateliérů, které navštívilo 500 zájemců, v Písku se zapojilo 15 ateliérů, které přivítaly 130 osob, ve Strakonicích otevřelo své dveře 10 ateliérů s návštěvou 150 účastníků, Tábor se může pochlubit návštěvností 380 zájemců v 11 ateliérech a v Prachaticích navštívilo 6 ateliérů 50 účastníků. Samotní umělci hodnotili celou akci kladně s přímým přínosem pro jejich činnost, a u některých se zvýšil i počet návštěv oproti minulému roku o polovinu. </p> <p>Tato akce byla rozšířena a je kooperována v rámci projektu Porta Culturae v Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina.</p> <p>Komentáře od umělců:</p> <p>Dalibor Říhánek, Písek: „Za oba dny jsem měl návštěvnost 89 lidí, byli to nejen místní, ale i z Moravy, Jindřichova Hradce, Č. Budějovic, Vodňanští, Bechyňští, Táborští i Pražáci. Celkové hodnocení velmi pozitivní.“</p> <p>Jan Voběrek, Č. Budějovice: „Ještě jednou děkuji za organizaci Dne otevřených atelierů a možnost zúčastnit se. Byl jsem přítomen oba dva dny ve svém ateliéru. Pro jistotu jsem nabídl několika známým možnost vyfotografovat se zdarma u mě v ateliéru. To pro případ, že by vše proběhlo jako v loni a lidé nepřišli. Letos to ale bylo jiné, mimo mých přátel přišlo poměrně dost lidí. Zpočátku jsem se snažil všechny vyfotit, alespoň dokumentárně. V některých okamžicích však přišlo naráz tolik lidí, že jsem to nestihl. Lidé, kteří přišli, byli fajn a jejich návštěvu chápu pozitivně.“</p> <p>Miroslav Konrád, Č. Budějovice: „Otevřený ateliér doslova a do písmene. V sobotu u mne bylo 25 návštěvníků a v neděli asi 73 skutečných zájemců o výtvarné umění. Škoda, že nebyl čas si více popovídat, ale odpovídal jsem na otázky vlastně celý den a oběd jsem si dával s návštěvníky, prostě domácí atmosféra. Naštěstí jsem měl připravené pohoštění v dostatečné míře. Tedy i pro nás. Oba dny jsme končili v 21 h. Bylo to příjemné setkání. Mám radost, že se lidé vrací a nachází jak nové obrazy, tak starší tvorbu, která je velice překvapila.“</p>
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.