<p>PRAHA: Letní kurz čtení je určen všem zájemcům, kteří mají chuť podívat se na autorské texty českých spisovatelů a spisovatelek z jiného úhlu pohledu. Číst lze spontánně, oddechově, zaujatě ale také tvůrčím způsobem, při kterém se nad zajímavým textem objevuje celá řada otázek, které se nás mohou dotýkat.</p> <p>Toto „dotýkání“ je základem Letního kurzu čtení.</p> <p>Letní kurz čtení vedený spisovatelem Tomášem Zmeškalem, zahrnuje 10 hod. výuky, rozdělených do 1 pracovního týdne. První běh kurzu se právě koná ve dnech 9. – 13. července 2012. </p> <p>Zúčastnit se lze druhého běhu kurzu ve dnech 6. – 10. srpna 2012, pondělí až pátek, vždy od 18 do 20 hod.</p> <p> Kurz může sloužit také jako úvod ke Kurzu tvůrčího psaní, který Tomáš Zmeškal otevírá na podzim 2012.</p> <p> Současná česká literatura je na mezinárodním poli v posledních letech velmi úspěšná, přestože se o tom v České republice příliš nemluví. Nejsou to jen překlady řady českých románů do cizích jazyků, ale i udílení prestižních literárních cen, namátkou jmenujme UsedomerLiteraturpreis udělenou spisovatelce Radce Denemarkové, nebo EuropeanPriceforLiterature udělenou spisovateli Tomáši Zmeškalovi. Ten se rozhodl vytvořit tento Letní kurz čtení, složený z textů svých českých kolegyň a kolegů. Každé setkání kurzu bude zaměřeno na povídky nebo kratší texty jednoho z českých spisovatelů a spisovatelek. </p> <p> Nakolik se nám může ten který text otevřít, a nakolik se my můžeme otevřít literárnímu dílu? Zprostředkoval nám nové informace nebo i autorovu či autorčinu zkušenost? Můžeme se s postavou ztotožnit či nikoli? Reflektuje náš život a naše pocity? Lze literární text číst jen z jednoho úhlu pohledu? Obohacuje nás? Proč tomu tak je? Dotýká se nás? Tyto otázky se budou diskutovat nad konkrétními literárními texty českých autorek a autorů: Emila Hakla, Petra Šabacha, Radky Denemarkové, Petry Hůlové, Jana Balabána, Tomáše Zmeškala či Pavla Göbla.</p> <p> Kurz probíhá v Praze 6-Dejvicích, v učebně, která je plně přizpůsobena potřebám výuky a vybavena moderní technikou (dataprojektor, WiFi připojení). Ke každé lekci obdrží účastníci podklady a studijní materiály. Počet frekventantů je omezen na 12 osob, aby byla zaručena možnost individuální práce lektora s každým účastníkem kurzu. Účastník/účastnice kurzu musí být starší 18 let. Cena kurzu je 1 980 Kč. V ceně kurzovného jsou zahrnuty studijní materiály.</p> <p> Další informace včetně způsobu přihlášení <p> Informace o Kurzu tvůrčího psaní
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.