čtvrtek
2. ledna 2025
svátek slaví Karina



Kraj se připravuje na cyrilometodějské výročí

Autor článku: 
luk

<p>OLOMOUCKÝ KRAJ: Kraj se připravuje na oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, od něhož příští rok uplyne 1150 let. V Arcidiecézním muzeu, Vlastivědném muzeu a ve Vědecké knihovně budou probíhat tematické výstavy.</p> <p>V rámci oslav proběhnou komentované prohlídky vybraných kostelů a kraj se bude podílet i na speciálním informačním materiálu pro turisty zaměřeném na církevní turistiku.</p> <p>Olomoucký kraj na přípravách oslav spolupracuje se svými příspěvkovými organizacemi, Národním památkovým ústavem, Muzeum umění v Olomouci a katolickou i pravoslavnou církví. Vlastivědné muzeum a Vědecká knihovna, které patří kraji, společně připraví expozici věnovanou Cyrilovi a Metodějovi v prvně jmenovaném zařízení. Muzeum umění má na starosti přípravu cyrilometodějské expozice ve svém Arcidiecézním muzeu. Vědecká knihovna se rovněž podívá na téma věrozvěstů obecněji a připomene misionáře, kteří odcházeli z našeho regionu šířit víru do světa, například do Ameriky. „Řada exponátů z těchto výstav se bude v průběhu let 2013 a 2014 prezentovat také na dalších místech, například v Praze a ve Zlíně,“ uvedl náměstek hejtmana Radovan Rašťák.</p> <p>Olomoucký kraj bude letos koordinovat přípravu informačního materiálu pro příští rok s tematikou církevních památek, poutních míst a poutních cest na Moravě. Pod názvem „Duchovní dědictví Moravy a Slezska“ jej společně vydají Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský a Jihomoravský kraj. Zájemci si kromě využití tištěné publikace a elektronické verze ve formátu pdf budou moci informace stáhnout prostřednictvím speciální aplikace přímo do svých mobilních telefonů.</p> <p>Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera se součástí oslav stane také projekt Otevřené brány, během něhož probíhají ve vybraných chrámech komentované prohlídky. Na celostátní úrovni proběhnou odborné konference v Praze a na Velehradě a vzniká též celovečerní film s pracovním názvem „Cyril a Metoděj – apoštolové Slovanů“.<br />
Oslavy vyvrcholí 4. a 5. července 2013 na Velehradě.</p> <p>Cyril a Metoděj přišli na Velkou Moravu v roce 863 z řecké Soluně. Sestavili první slovanské písmo hlaholici a na základě slovanských nářečí také církevní jazyk – staroslověnštinu. Do ní pak přeložili důležité části Bible a vedli v ní mše. Centry Velké Moravy byla hradiště na území dnešních Mikulčic a Starého Města, k nimž se později přidalo také hradiště v Olomouci. Po pádu této říše se Olomouc jako jediné z těchto tří center udržela a stala se nositelkou velkomoravských tradic.<br />
„Nálezy z posledních padesáti let jasně ukazují, jakou důležitou roli Olomouc v tomto období hrála,“ konstatoval historik Miloslav Pojsl z katedry církevních dějin a dějin křesťanského umění Univerzity Palackého.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024

ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.

Celá ČR, Jihočeský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Ostatní, Památky
Co se děje
27.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024