<p>OLOMOUCKÝ KRAJ: Představitelé kraje uzavřeli memorandum o spolupráci s ázerbajdžánským regionem Ganja. Dokument podepsal hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík společně s primátorem města Ganja Elmarem Valiyevem. „Ganja je starobylé město se spoustou památek, proto věřím, že máme mnoho společného,“ konstatoval primátor Valiyev, který během dne absolvoval prohlídku Olomouce.</p> <p>Podle hejtmana Martin Tesaříka chtějí regiony spolupracovat v oblasti turistiky, obchodu, kultury a vzdělávání. </p> <p>Podpisu memoranda přihlížel také velvyslanec Ázerbajdžánu v České republice Tahir Taghizade. „Naše země stojí o rozvoj těchto kontaktů. Na partnerství regionu Ganja s Olomouckým krajem by v budoucnu měly navázat vztahy dalších partnerů,“ uvedl Taghizade.</p> <p>Region Ganja leží v západní části země a jeho hlavní město Ganja je druhé největší město Ázerbájdžánu</p>
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.