<p>ČESKÝ KRUMLOV: Před květnovým svátkem matek připravilo Museum Fotoateliér Seidel (MFS) další ročník oblíbeného rodinného fotografování pod názvem První dáma=máma. Uskuteční se už tento víkend – v sobotu 21. a v neděli 22. dubna. Organizátoři na tuto akci tradičně zvou maminky s dětmi, tatínky i dalšími blízkými.</p> <p>Před historickým pozadím mohou zapózovat třeba i v retro oblečení s dobovými hračkami a dalšími doplňky, které si vypůjčí v ateliéru, popřípadě přinesou s sebou.</p> <p>„Snímky vystavíme na našich webových stránkách a vyhlásíme soutěž o nejstylovější snímek v dobovém kostýmu. Vítěz získá zvětšenou fotografii ve stylovém rámu,“ uvedl vedoucí MFS Petr Hudičák. Termín akce První dáma=máma je vybraný tak, aby vyfotografované rodiny dostaly z MFS mailem hotové fotografie nejpozději k svátku matek.</p> <p>Loňský první ročník této akce měl obrovský ohlas a přilákal více než 300 lidí. Protože fotografování u Seidelů bývá výjimečnou událostí, je třeba se předem objednat. Po oba víkendové dny se bude fotit od 9 hodin do 16:30. Formulář najdou lidé na www.seidel.cz, kde jsou i další podrobnosti. Bez prohlídky stojí focení 70 korun a s běžným vstupným 50 korun. Rodinám nabízí MFS zvýhodněnou vstupenku: dva dospělí a až čtyři děti si užijí prohlídku muzea s výkladem a snímkem na památku celkem jen za 200 korun.</p> <p>Více než sto let starý Fotoateliér Seidel je světovým unikátem s obrovským množstvím dochovaných snímků. Na mnohých jsou obyvatelé Českého Krumlova i širokého okolí, kteří si od Josefa a Františka Seidelových nechávali zaznamenat významné momenty svého života. Patřilo k nim zejména narození dětí – a jak plynul čas a děti rostly, rodiny se pravidelně k fotografům vracely. Právě na tuto tradici Museum Fotoateliér Seidel navazuje.</p> <p>Další informace:<br />
Ing. Petr Hudičák<br />
vedoucí Musea Fotoateliér Seidel<br />
tel: 602 348 772<br />
petr.hudicak@ckrf.ckrumlov.cz<br />
www.seidel.cz</p>
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.