<p>PŘEROV: Při příležitosti 420. výročí narození Jana Amose Komenského, které si připomínáme v letošním roce, představí Muzeum Komenského v Přerově veřejnosti mimořádně vzácný přírůstek. Unikátní první vydání Komenského spisu Schola ludus bude po omezenou dobu k vidění v Muzeu Komenského v Přerově.</p> <p>Na sklonku loňského roku byly muzejní sbírky obohaceny o zcela unikátní první vydání Komenského známého spisu Škola hrou (Schola ludus seu Encyclopaedia viva) z roku 1656. Přerovské muzeum vlastní jediný exemplář v České republice.<br />
Starý tisk je však vzácný v celé Evropě. Dochovány jsou pouze tři další exempláře, dva v Maďarsku a jeden v Rumunsku. Schola ludus přináší dramatické zvárnění Komenského staršího spisu Brána jazyků otevřená. Komenský je sepsal během svého pobytu v Uhrách pro žáky evangelického kolegia v Sárospataku.</p> <p>Výjimečnou možnost, prohlédnout si unikátní první vydání Komenského spisu, budou mít návštěvníci přerovského zámku po omezenou dobu dvou týdnů, od 28. března do 15. dubna 2012. </p> <p>Poté nahradí vzácný tisk druhé amsterodamské vydání téhož díla z roku 1657. Zpět do trezoru se kniha vrátí 16. května 2012, kdy výstava končí.</p> <p>Muzeum Komenského v Přerově<br />
Horní nám. 7<br />
750 11 Přerov<br />
581 250 544<br />
724 947 542<br />
smeral@prerovmuzeum.cz<br />
www.prerovmuzeum.cz</p>
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“