<p>OLOMOUC: 47. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc zahájí 17. dubna. Tematicky se zaměří na vztah mezi vědou a náboženstvím. Připomene významné historické osobnosti československé historie a postaví před diváky nevšední portrét naší současnosti.</p> <p>V české soutěži festivalu Academia film Olomouc bude letos soupeřit patnáct filmů o Cenu RWE za nejlepší český populárně-vědecký dokumentární film. Diváci budou mít možnost vidět unikátní kolektivní projekt čtyřiadvaceti českých filmařů tří generací s jednoduchým názvem „24“. Na své si přijdou i příznivci žánru historického dokumentu. Festival potrvá do 22. dubna.</p> <p>Pořadatelem festivalu je tradičně Univerzita Palackého v Olomouci.<br />
Více na webu festivalu www.afo.cz.</p> <p> Na pořádání festivalu přispěl Olomoucký kraj ze svého rozpočtu jedním milionem korun.</p>
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.