čtvrtek
3. října 2024
svátek slaví Bohumil
Budova Gymnázia v Nymburce v roce 100. výročí její existence, foto Milan Strotzer



Areál nymburského gymnázia je chráněnou památkou

Autor článku: 
mis

<p>NYMBURK: V Nymburce se po dlouhých letech opět rozšířil počet zapsaných kulturních památek. Na seznam chráněných objektů přibyla budova gymnázia, kaple a ředitelské vily. Areál gymnázia je ceněný pro svůj architektonický a urbanistický význam.</p> <p>Rozsáhlá trojkřídlá stavba gymnázia s přilehlou kaplí (pozdější tělocvična s aulou) a s domem ředitele byla realizována podle projektu architektů Ferdinanda Havlíčka a Jana Kříženeckého v letech 1905 až 1907. Reprezentativní školní budova byla postavena v neorenesančním stylu v kombinaci se secesní výzdobou (vegetabilní a zoomorfní motivy).</p> <p> Zadavatelé i architekti koncipovali původně obecnou reálku více než velkoryse. Vybavili ji aulou, kaplí, tělocvičnou, dvěma kreslírnami, rýsovnou, bohatě vybavenými kabinety, věží pro astronomické pozorování, stupňovitými posluchárnami pro fyziku, chemii a přírodopis, měla vlastní botanickou zahradu a hřiště s 300 metrů dlouhou běžeckou dráhou. Nechyběla ani reprezentativní vila pro ředitele školy.</p> <p> //„Gymnázium v Nymburce bylo ve své době považováno za jednu z nejvelkolepěji řešených školních staveb v rakousko-uherské monarchii. Gymnázium si bezpochyby památkovou ochranu zaslouží, vždyť se budova dodnes dochovala v exteriéru i interiéru v původním stavu (včetně oplocení), což jen zvyšuje architektonickou a památkovou hodnotu,“ // vysvětluje místostarosta města PhDr. Pavel Fojtík.</p> <p> Z historie založení školy

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Říjen bude v broumovském klášteře spojen s měsíční hudební rezidencí české zvukové umělkyně Lucie Páchové a gruzínského hudebníka Alexandra Mishelashvili. Oba muzikanti zapojí do své tvorby i místní studenty a hudebníky. Veřejnosti se představí během závěrečného vystoupení na konci rezidenčního pobytu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.10.2024

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Po bezmála třech letech vývoje byla spuštěna imersivní expozice Za zdí. Vypráví příběh věznice v Uherském Hradišti, místa spojeného především s temným obdobím po komunistickém převratu v roce 1948, s mučením a popravami nevinných. Expozice nedávno získala Zlatý středník.

 

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.10.2024

OSTROV: Voyo Originál a druhá série seriálu Sex O'Clock si z 56. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově (22.–27. září) odnáší hned dvě ocenění, a to čestné uznání festivalové poroty a cenu dětského diváka v kategorii seriálová tvorba.

Celá ČR, Karlovarský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Komorní příběh o bolavé minulosti a složitých mezilidských vztazích uspěl v jihokorejské metropoli na festivalu Seoul International Drama Awards. Snímek Svatá, který pro Českou televizi natočil režisér Jiří Strach, získal ocenění v kategoriích nejlepší televizní film a nejlepší herečka. Porota tak ocenila mistrovský výkon Jiřiny Bohdalové při ztvárnění psychologicky náročné postavy. Hlavní roli pro legendu nejen stříbrného plátna napsal scenárista Marek Epstein. Svatá měla televizní premiéru letos 19. května, je dostupná v iVysílání ČT.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.10.2024