pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta
Divadelní spolek Vojan Libice nad Cidlinou: Měla babka čtyři jabka, foto M. Strotzer



Budějcká Thálie podvanácté

Autor článku: 
mis

<p>ČESKÉ BUDĚJOVICE: Přehlídka Budějcká Thálie se má čile k světu. Letos oslaví své dvanácté narozeniny. První ročník se konal v rámci 105. výročí založení českobudějovického souboru J. K. Tyl a současně jako vzpomínka na kamarády-divadelníky Stanislava Kopeckého a Bohuslava Vaďuru.</p> <p>Název přehlídky vznikl podle stejnojmenné knihy Jiřího Černého, která mapuje českobudějovické ochotnické dění od prvopočátků až do devadesátých let 20. století.<br />
Jednalo se o historicky první přehlídku tohoto druhu v jihočeské metropoli a poprvé v historii souboru J. K. Tyl stanuly na jeho prknech hostující soubory.<br />
Pod bedlivým dohledem Budějcké Thálie a patronací ředitele přehlídky Václava Krištůfka vystoupily v uplynulých letech desítky souborů z jižních Čech i vzdálenějších koutů země české. Celkem bylo odehráno 114 představení. Vsází se na žánrovou pestrost, různorodost, vítězné inscenace z jiných festivalů i inscenace přehlídkami nedotčené, klasické i moderní pohádky.</p> <p> 12. ročník Budějcké Thálie se uskuteční ve dnech 12. ‒ 20. listopadu 2011 na domovské scéně souboru J. K. Tyl v Divadle U Kapličky (Husova 45, České Budějovice). Přehlídka nabídne 13 představení (9 pro dospělé, 4 pro děti) a kromě českobudějovických souborů (nezávislá tvůrčí společnost Arte della Tlampač, soubor LDO ZUŠ Piaristické náměstí) přivítá soubory PIKI Volyně, Divadlo Hluboká nad Vltavou, ŽAS Homole, Vojan Libice nad Cidlinou, Amadis Brno a NaKop Tyjátr Jihlava. Poprvé se na přehlídce představí Divadlo Naboso Boskovice. Pořádající soubor uvede dvě pohádky: repertoárovou novinku Zapomenutého čerta a v premiéře autorskou pohádku O Loupežnické princezně. </p> <p> Převládajícím žánrem bude již tradičně komedie, klenoucí se od frašky, situační či konverzační komedie až po komedii hořkou. Společným jmenovatelem se stanou humorné dialogy, roztáčející se kolotoč zápletek, záměn a nedorozumění, bláznivé i absurdní situace. Aktovky Skóre a Noc v podání brněnského souboru Amadis jsou nastudovány v české premiéře. Autorskou tvorbu zastupuje ŽAS s originálním hraným barevným seriálem Rychlé šipky, Arte della Tlampač s pásmem absurdních skečů, jejichž humor osciluje „na hranici lidského vkusu“ a LDO ZUŠ Piaristické náměstí s Májovým vykukem zpoza kulis, využívajícím principu divadla na divadle.<br />
Pro nejmenší diváky jsou připraveny dvě pohádky brněnského divadelníka Vlastimila Pešky: Měla babka čtyři jabka v provedení souboru Vojan Libice nad Cidlinou a O Smolíčkovi od NaKop Tyjátru z Jihlavy.</p> <p> Nesoutěžní přehlídku amatérských divadel Budějcká Thálie pořádá českobudějovický soubor J. K. Tyl, o. s. za finanční podpory statutárního města České Budějovice a ve spolupráci s Krajskou jihočeskou organizací Pionýr. </p> <p> Program Budějcké Thálie 2011

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
23.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024