neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
Želivský klášter



Želivské kulturní léto

<p>ŽELIV: Želivské kulturní léto 2010 – Musae Siloenses je prvním ročníkem festivalu (duchovní hudba, jazz, výstava, film), jehož těžiště je v duchovní hudbě. Věnován je ale i dalším žánrům.</p> <p>Organozátoři festivalu by rádi veřejnosti představili a připomněli želivské opatství jako významné centrum kulturního dědictví, přivedli je do obce Želiv, i na Vysočinu. </p> <p>První ročník festivalu Musae Siloenses, který se připravuje v srdci Vysočiny, v premonstrátském klášteře v Želivě, se ponese v duchu hudby, výstav a filmu Dobří holubi se vracejí. Klášter, který se dostal do mapy národních kulturních památek, tak obnoví své kulturní i historické bohatství. </p> <p>„Samotné aktivity kláštera prochází v posledních měsících výraznou proměnou, kdy chceme dále rozvíjet kulturní činnost a nabídnout návštěvníkům různorodý program. Celá dramaturgie Želivského kulturního léta probíhá na několika rovinách a našim cílem je, aby zájemci poznali premonstrátský klášter ve všech jeho slavných obdobích,“ uvedl správce kláštera a výkonný ředitel festivalu František Marek. Želiv se díky této akci stane v letních měsících až do 4. září centrem vzdělávání a umění, jak napovídá samotný název festivalu, který zaštítil místopředseda KDU-ČSL Pavel Svoboda.</p> <p>Program festivalu začíná 3. července a končí 4. září.</p> <p>Vrcholem festivalu se stanou novodobé premiéry skladeb z barokních hudebních sbírek kláštera. Jedinečná bude též projekce filmu Dobří holubi se vracejí, režiséra Dušana Kleina, která připomene období protialkoholní léčebny v klášteře. </p> <p>Po každém koncertu čekají na turisty speciální noční prohlídky klášterního komplexu spolu s fotografickou výstavou z dnešního života želivských Premonstrátů.</p> <p>Želivský klášterní komplex je ideální nejen pro volné chvíle, ale také pro aktivní odpočinek a výlety do přírody Vysočiny. Například o Velikonocích zde strávily dovolenou desítky lidí a mnoho svatebčanů využívá místní kostel. Želivský klášter, založený v roce 1139, tak dokazuje, že má co nabídnout i dnešnímu člověku, který chce netradičně prožít léto ve festivalovém duchu.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024