<p>DĚČÍN: Včera, v neděli 15. května 2011, skonila slavnostním vyhlášením výsledků a oceněním nejpřínosnějších inscenací a nejlepších výkonů 20. celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Děčín 2011.</p> <p>V programu přehlídky bylo uvedeno 16 soutěžních inscenací z celé ČR, které byly vybrány z návrhů krajských postupových přehlídek. Lektorský sbor Divadelního Děčína udělil řadu čestných uznání a cen za nejzdařilejší inscenace, textové předlohy, režie, scénografie, hudební složku inscenace a herecké výkony (viz výsledková listina). </p> <p> Divadelní Děčín je postupovou přehlídkou pro festival amatérského divadla Jiráskův Hronov, celostátní mezidruhovou přehlídku amatérského divadla se zahraniční účastí. Lektorský sbor (odborná porota) Divadelního Děčína má právo nominovat za každý druh divadla ‒ činoherní a hudební ‒ po jedné inscenaci do programu Jiráskova Hronova a bez omezení doporučit další kvalitní a zajímavé inscenace.</p> <p> Lektorský sbor ve složení MgA. Kateřina Baranowska, MgA. Petr Hašek, Mgr. Luděk Horký, MgA. Jaromír Hruška, Mgr. Petr Christov, Ph.D. a Mgr. Radvan Pácl nominoval do programu 81. Jiráskova Hronova 2011 za činoherní divadlo inscenaci hry bratří Mrštíků Maryša Slovanského tyátru Olomouc, za hudební divadlo inscenaci hry Jana Číhala a Vladimíra Machka Zde – na ostrém rozhraní života… (Postele) Bílého divadla Ostrava.</p> <p> Doporučení k výběru do programu Jiráskova Hronova se dostalo inscenacím Fe-érie o Kladně Divadla V.A.D. Kladno, Krize aneb Ještě jedna pohádka o lásce Divadla bez střechy Vyškov, Kráska z Leenane Rádobydivadla Klapý a Pražáci na vinařských steskách Divadla HOCHY Hýsly.</p> <p> Kompletní výsledková listina Divadelního Děčína 2011
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.