<p>PRAHA: Křesadlo – cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci – se uděluje v ČR od roku 2001. Nápad vznikl v rámci oslav Mezinárodního roku dobrovolníků, a od té doby se tak každoročně upozorňuje na ty, kteří pracují ve prospěch celku, aniž by čekali finanční odměnu. Děje se tak už v mnoha místech naší republiky a další se postupně přidávají.</p> <p>Výjimkou není ani Praha. Nominace těch, kteří si cenu převezmou za rok 2010, se uzavřely koncem ledna. Veřejné slavnostní předávání cen Křesadlo 2010, které v minulých leteh probíhalo pod patronací primátora, proběhne ještě v prvním čtvrtletí letošního roku, za účasti nominovaných i oceněných dobrovolníků, zástupců neziskových organizací, hl. m. Prahy a městských částí, médií a dalších hostů.</p> <p>Na pražský magistrát jsme se obrátili se stejnými dotazy, jako na všechny ostatní kraje, s cílem zjistit postoj hlavního města k dobrovolnickým aktivitám a jejich nositelům:</p> <p>Jaké zkušenosti má hlavní město s dobrovolníky v kultuře?</p> <p>Občanská sdružení a nadace podporované grantovým systémem hl. m. Prahy pracují s dobrovolníky stále ve větší míře. Lze uvést např. tyto subjekty: Nadace Leontýnka, Občanská sdružení MÁME OTEVŘENO?, o.s., Život 90, HESTIA, o.s. Víme i o dalších jako např. Sdružení Okamžik – kde je Dobrovolnické centrum pomoci zrakově postiženým.</p> <p>Podporuje cíleně Praha dobrovolnické služby (nebo se chystá)?</p> <p>Systém podpory tohoto relativně nového fenoménu je v oblasti kultury teprve na počátku, neboť tradice v českém prostředí vychází z poněkud odlišného modelu, kterým je amatérské hnutí. Tradičně se u nás rozdělují kulturní aktivity na profesionální a neprofesionální (amatérské), což je zcela odlišný model, než je nově zaváděný dobrovolnický systém. Ten má v evropském kontextu větší zakotvení a je i výrazněji propagován. Podpora je rozvíjena na bázi právnických osob podporovaných hl. m. Prahou.</p> <p>Jak bude Praha reflektovat Evropský rok dobrovolnictví?</p> <p>Přebíráním zkušeností z jiných resortů (zdravotnictví, podnikatelské sféry, sociálních služeb apod.). Kulturní aktivity ve své flexibilitě přirozeně zapadnou do tohoto způsobu práce ve společenském kontextu a subjekty se přihlásí se svou prací, dostanou-li k ní potřebný prostor. Již dnes lze na internetu nalézt řadu příkladů.</p> <p>Za odpovědi děkujeme Janě Kučerové,<br /> vedoucí sekretariátu primátora.</p>
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.
ČR: Vánoce se blíží a s nimi i příležitost dát dárek nejen svým blízkým, ale i přírodě. Anketa Alej roku, která se koná již od roku 2011, nabízí možnost podpořit svou oblíbenou alej a přispět k nejen k její popularizaci, ale i ochraně. Anketa, pořádaná organizací Arnika, má za cíl upozornit na krásu a význam alejí v naší krajině a podpořit jejich ochranu.