neděle
22. prosince 2024
svátek slaví Šimon



Hrdost se nedá transplantovat

Autor článku: 
Ludmila Kučerová
Poslední den roku 2010 jsem si na Novinkách.cz přečetla, že pouze menší část Čechů je hrdá na svou vlast. To určitě není dobrá zpráva. Řekněme si ale, že výrazy hrdost, vlastenectví stejně jako čest, spravedlnost, ale třeba i galantnost se vytrácejí z našeho slovníku. Nejsou naplněna obsahem a mizí z reálného života. Ten, kdo je vysloví, se setká s ironií či přezíravostí. Národní hrdost si člověk nemůže transplantovat do duše, prostě si neporučí. Záleží na výchově a postoji elit. Nejspíš sama patřím k těm, kteří na otázku týkající se hrdosti a národa odpověděli negativně. Na druhou stranu si nejsem úplně jistá. Možná by bylo na místě, podrobit odpověď rozboru, pořádně si ji rozmyslet. Psát si třeba na papír pro a proti, na vyjádření by pak každý měl více času a možná, že by výsledek vyzněl příznivěji. Pocit, který měli tázaní vyjádřit v rychlosti, se tedy u většiny z nich hrdostí nenazývá. Stydíme se hlavně za úroveň politiky a její představitele, občas za jejich neschopnost rozhodovat, za všudypřítomnou korupci či vzdělanostní úroveň naší společnosti. Nicméně celek, na který bychom měli být hrdí, tvoříme my všichni, a tak se nejspíš stydíme zároveň každý sám za sebe. Důvodů může být mnoho; zpravidla nevíme, jak se zachovat, setkáme-li se s nepravostí, neumíme se vyjádřit ve správný čas na správném místě, neznáme vlastní historii, mnoho z nás se nedomluví žádným cizím jazykem, někteří dokonce neovládají ani svůj rodný, a nejenže se ho nenaučí ve škole, ale učitelé neumějí pracovat s dětmi tak, aby porozuměly čtenému. A když se většina stydí sama za sebe, byť z různých příčin, nutně to ve výsledku nemůže znamenat národní hrdost celku. Už jsem se výše přihlásila k té většině, která má s národní hrdostí problém. Narodila jsme se na začátku 50 let 20. století a poznala během svého života velmi málo důvodů k vlastenectví. (Mohl by mezi ně patřit rok 1989, ale to co jsem cítila, bych definovala spíše obrovským štěstím, a co se vlastenectví týče, tak šancí.) Pocit studu mísící se s beznadějí začne slábnout vždy, když vypnu televizi nebo odložím noviny. (Dovolte mi, abych při této příležitosti upozornila na světlou výjimku, a sice Hospodářské noviny, které tuším vyšly 23. 12. Přinesly výhradně dobré zprávy vyvolávající hrdost až pýchu. Stojí za přečtení kdykoli.) Úplně zmizí, když začnu pracovat. Při své práci se denně dozvídám o mimořádných kulturních počinech, o kterých nás informují lidé z celé ČR, od Aše až po Beskydy. Takže když dorazí zprávy o nezištných snahách jedinců o nápravu věcí veřejných, o opravách hradů a zámků díky dobrovolníkům, o dobrých nápadech, o lidech, pro něž je práce jejich koníčkem, což je navíc na výsledku znát, prožívám pocit, který nemá od hrdosti daleko. Myslím si a doufám, že se poměr hrdých a hambících se se přehoupne ve prospěch těch prvních. To nám všem přeji do časů budoucích, ale ne příliš vzdálených. Strašně ráda bych se toho totiž dožila. Ludmila Kučerová

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024

ČR-PRAHA: Již po čtrnácté si mohli zákazníci Lidlu v době od 4. 11. do 17. 11. 2024 v rámci sbírky Srdce dětem zakoupit u pokladen malé srdíčko, a to potom nalepit do velkého srdce ve výloze, aby už tradičně pomohli vážně nemocným dětem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.12.2024