neděle
19. ledna 2025
svátek slaví Doubravka
Kovárna v Dolní Řasnici



Ochrana podstávkových domů

Autor článku: 
Eva Veselá
LIBEREC: Počátkem července letošního roku byl zahájen německo-český projekt "Společně pro zachování podstávkových domů - zvýšení povědomí a informovanosti". Projekt je financován v rámci "Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 - 2013". Hlavní část projektu představuje vzorovou rekonstrukci podstávkového domu v německém Hirschfelde. Proto proběhlo symbolické zahájení projektu položením základního kamene právě v tomto objektu. Hlavními partnery jsou Landkreis Gorlitz a realizačními partnery jsou Liberecký kraj a svaz Pilgerhäusl e.v. Zrekonstruovaný Poutní domek bude sloužit od roku 2013 jako ubytovna, ale především se stane vzorem pro ekologickou sanaci dalších podstávkových domů a místem setkávání a konzultací těch, kteří chtějí podstávkové domy rekonstruovat. Vznikne dobrovolná skupina konzultantů, budou se tu setkávat odborníci v této oblasti a předávat své zkušenosti dalším. K tomu má pomoci i publikace, která přinese příklady zdařilých rekonstrukcí tohoto typu objektů lidové architektury. Dům v Hirschfelde, postavený kolem roku 1500, je téměř 20 let prázdný a jeho konečná podoba vznikla v 18. století. Dobrovolníci mají v úmyslu na jeho opravě odpracovat 3 tisíce hodin. Liberecký kraj chce tento projekt využít zejména za účelem odborné výměny zkušeností, během oprav domku tu budou např. probíhat pravidelné prohlídky a semináře. O zájmu o podstávkové domy svědčí i akce nazvaná "Den otevřených dveří podstávkových domů", která se letos v květnu konala již po šesté. Zapojily se do ní zejména domy na území Saska, ale i Polska a u nás - např. statek Český svět ve Frýdlantu v Čechách - Dolní Řasnici 29. Výklad podávali památkáři, na některých místech se uskutečnila prezentace řemeslných podniků a spolků. Otevřena byla i některá muzeu nebo spolkové domy umístěné v tomto druhu objektů. Podstávkový dům je typem vesnického domu - jeho přízemí tvoří roubená část a nad ní umístěné patro nebo střecha nesená samostatnou konstrukcí zvanou podstávka. Tvoří ji dřevěná konstrukce ze sloupů, která nese horní část domu a střechu a to odděleně od přízemí. Existuje několik typů podstávkových domů - např. hornolužický má většinou hrázděné patro, severočeský má často roubené patro. Základní dispozice domu je trojdílná - síň a chlév jsou většinou zděné, světnice roubená. Roubená část se snadněji vytápěla a dobře držela teplo, hrázděná část nebyla vytápěná a sloužila pro spaní nebo hospodářské účely. Většina dodnes zachovaných domů pochází z konce 18. a počátku 19. století, přestože se podstávkový dům vyvíjel nejméně čtyři století. Nejstarší dochovaný dům v česko-saském pomezí byl postaven v roce 1530 v německém Neusalza-Spremberg a dnes v něm najdeme muzeum.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025