čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Mgr. H. Chybová - druhá zleva, uprostřed ředitel muzea J. Stránský, foto: Stanilav Navrátil



Historie ukrytá pod dlažbou města

Autor článku: 
Jiří Stránský
PRAHA/Kroměříž: První místo v celostátní soutěži Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace získalo a cenu z rukou ministra kultury Václava Riedelbacha převzalo Muzeum Kroměřížska. Ocenění získala kniha archeoložky muzea Heleny Chybové – Kroměříž zmizelá a znovuobjevená aneb Historie ukrytá pod dlažbou města. Sličnou grafickou úpravu knihy provedla Šárka Hromková (na fotografii druhá zprava) a fotografiemi se podíleli Josef Ščotka a Roman Bašta (na fotografii první zprava). Vytiskla firma GRASPO Zlín. Kniha Kroměříž zmizelá a znovu objevená aneb Historie ukrytá pod dlažbou města přibližuje prostřednictvím archeologických památek a památek dochovaného podzemního urbanismu bohatou historii města ukrytou hluboko pod městskou dlažbou a odkrývanou náhodně nebo cílenými archeologickými výzkumy. Formou přístupnou odborné i laické veřejnosti seznamuje se stopami osídlení, které na území města zanechali nositelé pravěkých kultur a naši slovanští předkové. Zájemcům o minulost města umožňuje nahlédnout do tajemného podzemí s labyrintem historické stokové a vodovodní sítě, včetně středověkých domovních sklepení a chrámových krypt. Představuje kroměřížské poklady v podobě nálezů mincí či jiných cenností, ale také místa, kde se v např. minulosti popravovalo a řadu dalších zajímavostí. Prostřednictvím bohaté obrazované dokumentace mohou čtenáři sledovat průběh a výsledky archeologických výzkumů realizovaných na území města a obdivovat prostou krásu věcí, které zavál čas. Publikace je současně archeologickým místopisem města doplňujícím muzejní expozici Historie ukrytá pod dlažbou města v historickém sklepení někdejšího Vrchnostenského kapitulního domu. Expozice zpřístupněná v říjnu 2009 byla též přihlášena do soutěže Gloria musaealis. "Viz zde":http://www.muzeum-km.cz/expozice.asp?expoziceid=7 Kniha byla finančně podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu a Zlínským krajem. Je vybavena slovníčkem odborných výrazů, soupisem pramenů a literatury a stručným německým a anglickým resumé. Jiří Stránský je ředitelem Muzea Kroměřížska, p.o. Zlínského kraje

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024