úterý
24. prosince 2024
svátek slaví Adam a Eva, Štědrý den
Rapotínská Velikonoční jízda (Osterreiten) v roce 1932



Tradice Jesenicka ožila

<p>ŠUMPERK: Obnovit zapadlou tradici Osterreiten sudetských obyvatel v údolí Desné v Jeseníkách se před pěti lety podařilo občanskému sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné.</p> <p>Po osmdesáti letech se uplynulou neděli vydali opět místní obyvatelé na slavnostní objížďku kraje, jen tehdejší koně vyměnili za kola a koloběžky. </p> <p>Osterreiten, v překladu Velikonoční jízda, se tradičně konala na Velikonoční neděli. Organizátoři museli tu letošní, již pátou v pořadí, posunout o tři týdny na neděli 25. dubna.<br /> „Přestože se nám nepovedlo vyjet na Velikonoční neděli, letošní projížďka stále spadá do velikonoční doby, která trvá ještě padesát dní po největším svátku křesťanů,“ říká Martin Černohous ze sdružení Obnovy kulturního dědictví údolí Desné, které se o obnovu tradice zasloužilo a spolupořádá ji s farnostmi Rapotín a Velké Losiny. </p> <p>Letošní Velikonoční projížďka navázala na zaniklou tradici Osterreiten z 20. a 30. let minulého století. „Původní jízdy Osterreiten měly religiózní význam oslavy Ježíše Krista a vedle něj i význam pietní,“ říká Karel Kocůrek, místopředseda občanského sdružení. Jezdci tehdy s křížem v čele průvodu objížděli na koních sakrální památky, žehnali polím a vzdávali úctu padlým 1. světové války. „My jsme této obnovené tradici zachovali její duchovní rozměr a obrátili ji směrem k poznání našeho překrásného kraje, jeho historie i současnosti,“ vysvětluje Karel Kocůrek a dodává: „Protože je naše akce inspirovaná Osterreiten, tedy Velikonoční jízdou, ale už nemá všechny její atributy, pojmenovali jsme ji Velikonoční projížďka.“ </p> <p>Jezdci vyjeli 25. dubna v 11 hodin od kostela Nanebevzetí Panny Marie v Rapotíně. Ještě před startem letošní odložené Velikonoční projížďky proběhla mše, cyklisté, kterým požehnal místní farář P. Milan Palkovič, se pak vydali na trasu Rapotín – Velké Losiny – Maršíkov – Filipová – zámek Vízmberk (renovovaný zámecký park v Loučné nad Desnou) – Kouty nad Desnou a pak zpět dolů údolím se závěrečným posezením na faře ve Velkých Losinách.<br /> Pravidelně se Velikonoční projížďky zúčastňují kromě místních i někteří potomci původních obyvatel. Mnozí původní němečtí obyvatelé byli informováni prostřednictvím osobních kontaktů a článků v německých novinách. „Jsou samozřejmě rádi, že jsme na jejich tradici navázali,“ míní Karel Kocůrek. </p> <p>//"Po zpřetrhání sociálních a kulturních vazeb za druhé světové války a zejména díky vyhnání původního obyvatelsva tradice Osterreiten zanikla,“ říká PhDr. Jan Závěšický, předseda sdružení Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu, které se podílí na rozvoji cestovního ruchu v kraji a zároveň se snaží o kulturní rozvoj regionu. „Jsme rádi, že se tradice postupně obnovují, i když třeba s novým obsahem,“ uzavírá Závěšický.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
23.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024