středa
31. července 2024
svátek slaví Ignác
Rapotínská Velikonoční jízda (Osterreiten) v roce 1932



Tradice Jesenicka ožila

<p>ŠUMPERK: Obnovit zapadlou tradici Osterreiten sudetských obyvatel v údolí Desné v Jeseníkách se před pěti lety podařilo občanskému sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné.</p> <p>Po osmdesáti letech se uplynulou neděli vydali opět místní obyvatelé na slavnostní objížďku kraje, jen tehdejší koně vyměnili za kola a koloběžky. </p> <p>Osterreiten, v překladu Velikonoční jízda, se tradičně konala na Velikonoční neděli. Organizátoři museli tu letošní, již pátou v pořadí, posunout o tři týdny na neděli 25. dubna.<br /> „Přestože se nám nepovedlo vyjet na Velikonoční neděli, letošní projížďka stále spadá do velikonoční doby, která trvá ještě padesát dní po největším svátku křesťanů,“ říká Martin Černohous ze sdružení Obnovy kulturního dědictví údolí Desné, které se o obnovu tradice zasloužilo a spolupořádá ji s farnostmi Rapotín a Velké Losiny. </p> <p>Letošní Velikonoční projížďka navázala na zaniklou tradici Osterreiten z 20. a 30. let minulého století. „Původní jízdy Osterreiten měly religiózní význam oslavy Ježíše Krista a vedle něj i význam pietní,“ říká Karel Kocůrek, místopředseda občanského sdružení. Jezdci tehdy s křížem v čele průvodu objížděli na koních sakrální památky, žehnali polím a vzdávali úctu padlým 1. světové války. „My jsme této obnovené tradici zachovali její duchovní rozměr a obrátili ji směrem k poznání našeho překrásného kraje, jeho historie i současnosti,“ vysvětluje Karel Kocůrek a dodává: „Protože je naše akce inspirovaná Osterreiten, tedy Velikonoční jízdou, ale už nemá všechny její atributy, pojmenovali jsme ji Velikonoční projížďka.“ </p> <p>Jezdci vyjeli 25. dubna v 11 hodin od kostela Nanebevzetí Panny Marie v Rapotíně. Ještě před startem letošní odložené Velikonoční projížďky proběhla mše, cyklisté, kterým požehnal místní farář P. Milan Palkovič, se pak vydali na trasu Rapotín – Velké Losiny – Maršíkov – Filipová – zámek Vízmberk (renovovaný zámecký park v Loučné nad Desnou) – Kouty nad Desnou a pak zpět dolů údolím se závěrečným posezením na faře ve Velkých Losinách.<br /> Pravidelně se Velikonoční projížďky zúčastňují kromě místních i někteří potomci původních obyvatel. Mnozí původní němečtí obyvatelé byli informováni prostřednictvím osobních kontaktů a článků v německých novinách. „Jsou samozřejmě rádi, že jsme na jejich tradici navázali,“ míní Karel Kocůrek. </p> <p>//"Po zpřetrhání sociálních a kulturních vazeb za druhé světové války a zejména díky vyhnání původního obyvatelsva tradice Osterreiten zanikla,“ říká PhDr. Jan Závěšický, předseda sdružení Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu, které se podílí na rozvoji cestovního ruchu v kraji a zároveň se snaží o kulturní rozvoj regionu. „Jsme rádi, že se tradice postupně obnovují, i když třeba s novým obsahem,“ uzavírá Závěšický.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nové seriály, oceněné filmy, řada dokumentů, pořady pro děti, online projekty nejen pro mladé i osvědčená zábava na sobotní rodinné večery v podobě StarDance – to vše Česká televize chystá v nadcházejícím období. Podzimní schéma zahájí minisérie Docent II hned v neděli 1. září od 20:10 na ČT1.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
30.07.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024