<p>Národní památkový ústav připravil putovní výstavu panelů věnovaných ohroženým památkám jižních Čech. Poprvé byla představena na vernisáži 1. dubna v sídle NPÚ v Českých Budějovicích.</p> <p>Od 10. dubna výstava putuje po jihočeských památkových objektech, zájemci si ji mohou prohlédnout až do konce roku 2010.</p> <p>Stav památkového fondu jižních Čech se od roku 1989 výrazně zlepšil. Přesto zůstávají některé památky, a není jich málo, které dosud nenašly majitele, kteří by zchátralým objektům podali záchrannou ruku a vdechli jim nový život. „Výstava představuje některé z nich a chce upozornit na zanikající hodnoty, které jsou ve své jedinečnosti nenahraditelné,“představil svůj záměr PhDr. Pavel Hájek, vedoucí odboru evidence, dokumentace a informačních systémů Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.<br /> Na 21 panelech jsou představeny nejohroženější památkové objekty v jižních Čechách. Na panelech mohou diváci porovnat součastné a archivní fotografie a dozvědět se něco o historie objektu a o problematice památkové péče.<br /> Dva panely se věnují také těm objektům, kde se podařilo zachránit – trvrz Drslavice a Cuknštejn. „Hledejme pro ně společně cestu se šťastným koncem. Příkladem a inspirací nechť jsou ty z nich, které svého zachránce již našly,“ vyzývá na závěr Pavel Hájek.<br /> Od 10. dubna do konce června je výstava insatlovaná na hradě Nové Hrady, s výjimkou 1. května, kdy se výstava přestěhuje na zámek Mladá Vožice v rámci dnů otevřených dveří.<br /> Od července do 13. srpna si bude možné výstavu prohlédnout na zámku Hluboká a od 16. srpna do 3. září na zámku Skalice v Bohumilicích. Na 1. víkend v září se výstava přemístí na faru v Jiníně a ji zájmeci od 1. října až do konce roku najdou na hradu Rožmberk.</p>
FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a nyní vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.
ČR: Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace více než 299 milionů korun. Loňský ročník byl zatím nejúspěšnější, podařilo se vybrat téměř 23 milionů. Všechny čtyři koncerty odvysílá program ČT1 vždy v neděli od 17:30. Letos poprvé koncerty zamíří i do regionů.
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.