<p>POLIČKA: Nově založené občanské sdružení Náš Martinů uskutečnilo první krůček ve svém záměru přiblížit dílo poličského rodáka široké veřejnosti.</p> <p>Ve čtvrtek 18. března proto byl v hudebním sále Centra Bohuslava Martinů zahájen dlouhodobý cyklus poslechových večerů nazvaný Pojďme na Martinů. Cílem je přivést k poslechu jeho hudby i návštěvníky, kteří vážnou hudbu obvykle neposlouchají, mají pocit, že jí „nerozumí“, a nebo z mnoha dalších důvodů mají dojem, že pro ně není. Přitom dílo Bohuslava Martinů je tak stylově rozmanité, že má velký potenciál oslovit posluchače různého hudebního vkusu. Jádro pořadu spočívá v poslechu krátkých hudebních ukázek doplněných jejich stručnou charakteristikou a prezentací bohatého obrazového materiálu.</p> <p>Tématem prvního večera byly Kantáty a oratoria. Na úvod zazněla tajemná až hororová hudba z balady Svatební košile, záhy byla vystřídána idylickou ukázkou z cyklu na slova lidové poezie Kytice. Následovaly čtyři kantáty na texty básníka Miloslava Bureše včetně jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších skladeb Martinů věnované „našemu kraji“ – Otvírání studánek. Společně s návštěvníky byl toho večera přítomen i sám Martinů. S lehkým úsměvem totiž vše sledoval jako „Navarhanyhrajícípedályšlapající“ z autokarikatury na zdi sálku. A zdá se, že byl spokojen. </p> <p>Díky obdivuhodnému badatelskému výkonu a poutavé formě přednesu zapáleného milovníka hudby Jaroslava Novotného se posluchači dověděli zajímavosti, o kterých neměl tušení možná ani sám skladatel. Snad se tedy chvílemi červenal, určitě se ale dobře bavil a od srdce zasmál. Rozhodně měl radost z toho, že se v Poličce jeho hudba poslouchá. Večer uzavřelo hlasování v hitparádě hudebních ukázek, kterých bylo patnáct, stejně jako otázek závěrečného dobrovolného testu. Posluchači tak měli možnost vyhrát drobné ceny, které do soutěže věnovalo město Polička, Městská knihovna v Poličce a Centrum Bohuslava Martinů. </p> <p>Příští poslechový večer se bude konat ve čtvrtek 22. dubna a jeho tématem bude druhý díl kantátové tvorby. </p> <p>Lucie Jirglová</p>
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.