<p>KOPIDLNO: Město (2039 obyvatel) vybuduje kulturní a vzdělávací centrum v bývalé školní budově, postavené v letech 1851 – 1853 a zapsané na seznamu kulturních památek. Naposledy pod střechou tohoto objektu působilo muzeum, ale kvůli havarijnímu stavu je již několik let prázdný.</p> <p>K rozhodnutí vybudovat zde kulturní a vzdělávací centrum přispělo jistě to, že se rýsovala šance získat evropské dotace. Na muzeum se peníze získat nepodařilo a s jeho obnovením se tedy v dohledné době nepočítá.<br /> „Ještě v sedmdesátých letech minulého století muzejní sbírky obohatil rozsáhlý archiv hudebního skladatele a řídícího učitele Josefa Straky. Počátkem osmdesátých let však bylo muzeum, které zřizovalo město, uzavřeno. Důvodem byl špatný technický stav budovy. Většina exponátů je dnes uložena v Regionálním muzeu a galerii v Jičíně, písemnosti pak v jičínském státním okresním archivu. Město plánuje pořádat pouze krátkodobější výstavy s jejich zapůjčením, a to při významných příležitostech a výročích,“ vysvětluje místostarosta Kopidlna Václav Šimůnek.</p> <p>Kopidlnu se podařilo získat z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod 21 milionů, přičemž celkové náklady na rekonstrukci objektu včetně vybudování dětského hřiště na zahradě za domem dosáhnou 23 milionů korun. Vlastní úpravy byly zahájeny na podzim loňského roku a mají trvat asi jeden a půl roku.</p> <p>„Projekt má za cíl vytvoření moderních prostor pro volnočasové aktivity našich občanů, dále pro činnost mateřské a základní školy, spolků a občanských sdružení. Vznikne tu víceúčelové zařízení s informačním centrem, knihovnou, vzdělávacím centrem a potřebným zázemím a také prostory pro společenské a kulturní akce. Školicí místnost se zázemím pro občerstvení v přízemí budou moci používat i místní spolky k pracovním setkáním. Městskou knihovnu najdou její čtenáři v prvním patře, druhé patro nabídne ateliér a malou scénu, obojí vhodné jak pro školicí a vzdělávací kurzy, tak pro využití místními zájmovými organizacemi. Bezbariérový přístup do všech částí budovy je samozřejmostí,“ dodává místostarosta V. Šimůnek. </p> <p>Organizační složka města, Sportovní a kulturní zařízení Kopidlno, spravuje od svého zřízení v listopadu 2009 majetek víceúčelové sportovní haly a zajišťuje její provoz. Po vzniku kulturního a vzdělávacího centra se také stane jeho provozovatelem.</p>
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.