BECHYNĚ/HVOŽĎANY: Letos jsou zde již potřinácté vystaveny betlémy ze soukromé sbírky manželů Pokorných. Na samém počátku byl zájem Luďka Pokorného o výtvarné umění, ale i jeho vlastní tvorba jako olejomalby, akvarely a tempery či dřevořezba. První krok ke svému pozdějšímu vyhraněnému zájmu učinil, když se pustil do opravy a doplňování kralických figurek, které spolu s řezbářským náčiním zdědil po dědečkovi.
Avšak nejen dřevo je základním materiálem. U Pokorných je dnes k vidění více než osm desítek betlémů plošně vyřezávaných z papíru, keramických, cínových, raritou je betlém vytvořený z vaječných výfuků a papíru – vajíčkový betlém nebo specialita Jany Pokorné – pletený betlém s drobnými figurkami s tělíčky vyplněnými vatou a dozdobenými výšivkou.
Zručnost českých betlémářů tu lze porovnat s lidovými umělci například z Francie, Německa nebo Vatikánu, a dokonce i z Peru, kde ovšem nad Ježíškem bdí místo volka a oslíka lama.
Ale proč se hvožďanská výstava jmenuje právě „Betlémy ve stodůlce“? Vezmeme to pěkně po pořádku. Na chalupě Pokorných se o adventu scházely sousedky, aby se naučily vít adventní věnce. To se samozřejmě neobešlo bez zpěvu koled a pro umocnění vánoční nálady byly v sednici vystaveny dva betlémy. Později někoho napadlo uspořádat alespoň na jeden víkend větší výstavu v dřívější škole, nynější hospodě. Nápad měl úspěch, a v dalších letech přibyly k adventním věncům výrobky hvožďanských hospodyněk, předhánějících se v tom, která bude mít hezčí a voňavější cukroví, nechyběly ani vánočky.
Na vernisážích tradičně vystupovaly děti, počet betlémů i návštěvníků se zvyšoval. Po sedmi úspěšných letech pořádání výstav ve „Staré škole“, jejichž výtěžek vždy putoval na dobročinné účely, ale radost kazily časté výtky obdivovatelů, že dva dny je na takovou oblíbenou akci opravdu málo. A tak si manželé Pokorní svépomocí zrekonstruovali stodolu u svého soukromého objektu a výstavy se od roku 2003 pořádají zde pod příznačným názvem „Betlémy ve stodůlce“.
Letos proběhla slavnostní vernisáž 6. prosince a zahájily ji již tradičně pásmem koled a básniček hvožďanské děti. Otevřeno bude tentokrát až do 4. ledna příštího roku, a to každý den od 10 do 17 hodin. Na Štědrý den a na Silvestra se ale zavře už ve 13 hodin.
Tato výstava je v pořadí již třináctá, tak držme palce, ať je to třináctka šťastná.
Budete-li si chtít udělat do Hvožďan výlet, hledejte číslo popisné 2, budete-li se chtít dozvědět bližší informace, můžete napsat na e-mail ludekajana@seznam.cz nebo volat na telefon 381 212 065.
(Na přiložené pozvánce je kresba z roku 1957 od L. Pokorného)
Eva Horníčková
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.