OLOMOUC: Zastupitelstvo Olomouckého kraje rozhodlo o udělení Ceny hejtmana za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením za rok 2008. Cenu obdržel předseda Oblastní unie neslyšících Olomouc, Ota Panský, za dlouhodobou, soustavnou činnost na poli vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením. Z rukou hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka ji převzal ve čtvrtek 5. listopadu 2009.
Mgr. Ota Panský, sám neslyšící, vede občanského sdružení, jehož cílem je zejména obhajoba práv, potřeb a zájmů neslyšících občanů. Dlouhodobě se věnuje naplňování poslání o.s., práva a potřeby neslyšících osob však hájí i na úrovní celé republiky, aktivně spolupracuje při legislativních i jiných změnách ve prospěch těžce sluchově postižených občanů ČR.
Dlouhodobě působí v řadě sdružení či jiných institucí a angažuje se v oblasti sportu osob se sluchovým postižením.
Zejména díky jeho aktivitám bylo postaveno Multifunkční vzdělávací centrum v Olomouci nejen pro osoby se sluchovým postižením, které se otevřelo v roce 2007.
Časopis Místní kultura je s olomouckou Unií neslyšících v kontaktu, a to právě díky O. Panskému. Je sice tělem i duší sportovec, ale za nejednu zpráva týkající se kultury a zároveň neslyšících, vděčíme právě jemu.
Úsilí předsedy o vybudování multifunkčního vzdělávacícho centra jsme sledovali od jeho počátků (viz Místní kultura 1-2/2006: Úspěšný projekt málem neuspěl). Nebylo totiž snadné opatřit na projekt peníze, a navíc, ty fakticky dorazily na účet až po dokončení stavby. Takže bylo třeba v tomto smyslu překlenout určité období a hlavně mít víru, v úspěch projektu. A tu Ota Panský měl...
Dovolte tedy, abychom se připojili mezi gratulanty a popřáli Otovi, aby mu vydržel jeho obdivuhodný elán.
Ludmila Kučerová
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.