V letošní návštěvnické sezoně byl na středočeských objektech, které jsou ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), zrealizován projekt nazvaný Oživlé památky. Příslušné pamětihodnosti v něm byly představeny jako živá místa, kam má smysl se i nadále vracet. NPÚ prezentoval během hlavní sezony památky tak, aby v nich byly pro návštěvníky připraveny akce na aktuální téma. Zájem byl takový, že často bylo nutné vstupenky rezervovat.
Zatímco v květnu bylo možné se podívat do prostor, kam je při běžných prohlídkách vstup zapovězen, v červnu patřily hrady a zámky především dětem. V červenci se hradní brány otevřely až po setmění a v srpnu byla v hradních areálech představena nejrůznější klasická řemesla. Posledním tematickým měsícem bylo září, kdy se památky představily jako „hvězdy stříbrného plátna“. Byly zde totiž připomenuty slavné filmy a pohádky, které se na jednotlivých hradech a zámcích natáčely.
Sočasně s tematickými měsíci probíhala na památkových objektech ve správě NPÚ věrnostní soutěž nazvaná „Vyhraj noc na Karlštejně“. Až do konce října mohli návštěvníci prostřednictvím soutěžních pasů získávat razítka z památkových objektů a těm nejvěrnějším návštěvníkům, kterým se podařilo získat šest razítek, byl umožněn vstup na zbývajících osm památek zdarma. Na závěr se mohli soutěžící zúčastnit slosování o hlavní cenu – Noc na Karlštejně. Na územní odborné pracoviště středních Čech v Praze byly denně doručeny desítky soutěžních pasů.
Slosování proběhlo druhého listopadu 2009 a šťastnou výherkyní se stala Lucie Votavová, na níž čeká noc a snídaně v hradním purkrabství a speciální prohlídka celého hradu Karlštejna. Projekt Oživlé památky byl zaměřen především na domácí turisty a jeho cílem bylo ukázat památky v novém světle – jako živá místa, kde se stále něco děje. Projekt lze hodnotit jako velice úspěšný, a tak NPÚ hodlá i příští sezonu s podobně zaměřeným projektem pokračovat.
Hrady a zámky ve správě středočeského pracoviště NPÚ utržily v letošní sezoně o téměř 5 % více než v loňském roce, nárůst představuje přibližně 2,5 mil. Kč. Největšími rekordmany jsou zámek v Hořovicích a klášter v Sázavě, kde se tržby meziročně zvýšily o 33 a 25 %. V Hořovicích měli návštěvníci možnost projít zcela novou prohlídkovou trasou věnovanou posledním majitelům zámku, na Sázavě zase mohli obdivovat čerstvě odhalené barokní fresky v ambitu kláštera.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.