pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta



Stará radnice se stala synonymem kultury

POHOŘELICE: Toto město se 4,5 tisíci obyvateli najdeme 25 kilometrů jižně od krajského města Brna. Včetně dvou městských částí Nová Ves a Smolín jsou Pohořelice součástí mikroregionu Čistá Jihlava, od roku 2003 pak obcí s rozšířenou působností pro okolních 13 obcí.

Archeologické nálezy dokládají zdejší osídlení již od mladší doby kamenné, první písemná zmínka se datuje rokem 1222.

Pohořelice – byť jako jedno z nejmenších královských měst na Moravě – se mohou pochlubit řadou památek. Mezi ně patří například kostel sv. Jakuba Staršího, což je trojlodní, v jádru gotická stavba, jejíž nejstarší částí zřejmě bude presbytář postavený před rokem 1323.

Pozdně barokní až raně klasicistní budova fary byla postavena kolem roku 1769 za přispění knížete Ditrichštejna a k její historii patří také fakt, že v listopadu 1805 zde strávil noc – kromě velitelů ruských a rakouských armád – i Napoleon, táhnoucí se svou armádou ke Slavkovu.

Lovecký zámeček Leopoldsrube je cennou ukázkou typu loveckých zámků a hodnotnou architektonickou památkou, která prochází rekonstrukcí a v níž dnes najdeme Dům na půl cesty, což je adaptační centrum pro mladé lidi vyšlé z dětských domovů.

Původně barokní Paarův zámeček si po roce 1693 nechala postavit za tzv. Malým dvorem (dnes areál základní školy na ulici Lidické) hraběnka Marie Paarová, dědička části židlochovického panství.

Dominantní je další barokní budova, jedna z nejstarších dochovaných světských staveb ve městě, která dříve sloužila jako hostinec i jako hotel Pfann, s rozsáhlým hospodářským zázemím v podobě stájí a kočárového přístřešku. První záznam o tomto objektu je z roku 1598. V současnosti se částečně opravuje, aby mohl pro stejné účely sloužit i nadále.

Opomenout nelze ani zdejší rozlehlý židovský hřbitov, kde je možné spatřit nejstarší náhrobky pocházející z druhé poloviny 17. století.

Kultura je soustředěna na staré radnici

Takzvanou starou radnici nalezneme v samém centru města. Byla postavena počátkem 20. století v historizujícím duchu jako dvoupodlažní objekt s velmi bohatě zdobenou štukovou fasádou. Díky tomu, že pohořelický městský úřad získal pro své potřeby budovu bývalého výzkumného ústavu, mohlo se toto donedávna správní centrum obce po přestěhování úřadu v roce 2004 změnit v kulturní centrum sjednocující pod svou střechou kulturní sál, obřadní síň, výstavní prostory, restaurace a zázemí pro spolkovou činnost. Své sídlo zde má také nedávno vzniklé Kulturní informační centrum (KIC), které má podobu organizační složky města.

Zdejší sál se štukovou výzdobou prošel během čtyř let zásadní obnovou. V případě potřeby se může rozšířit o předsálí a jeho kapacita čítá 200 až 250 míst. Na pódiu se střídají dovážená představení, první krůčky před diváky tu absolvují děti ze Základní umělecké školy a Ateliéru. Zájemci si mohou vybírat z koncertů, divadelních představení, tanečních zábav, plesů nebo zajít na výstavu. Dá se říci, že každá akce má své příznivce a návštěvníky.

Zázemí na staré radnici našly i pohořelické spolky. Nejvíce místností využívá muzejní spolek založený v roce 2001, který se zabývá historií města i regionu a získává historický či národopisný materiál. Občanům se prezentuje ve třech výstavních sálech. Stálá expozice zahrnuje historické fotografie a pohlednice, dobové hasičské materiály, ale i keramiku, mince atd. Expozici doplňují příležitostné tematické výstavy. V dalších výstavních místnostech představuje své aktivity místní základní škola i občanské sdružení Amis Art, které sdružuje místní umělce – malíře, fotografy. Další občanské sdružení – Divadelní spolek POHoDa má kolem dvacítky členů spíše mladšího věku. Ti se prezentují zejména programem „Mládež v akci“, který je financován z prostředků Evropské unie a probíhá současně v pěti zemích. Dvacetičlenný sbor Mužáků z Pohořelic se účastní řady akcí ve městě, ale i širokém okolí. Taneční kroužek Novoveská štístka při Středisku volného času vznikl v druhé polovině devadesátých let minulého století, nyní má kolem osmdesátky tanečních párů a vystupuje po celém území naší republiky i v zahraničí. Řadu ocenění získal soubor mažoretek při Základní škole v Pohořelicích, jehož historie se začala psát v roce 1996. Výčet aktivit doplňuje Školní žákovský taneční orchestr Junior Band a Dětská cimbálová muzika ZUŠ Pohořelice.

Finanční prostředky na pořádání kulturních akcí se daří získávat i pořádáním prezentačních akcí, školeními atd. Na činnost KIC je vyčleněna jedna pracovnice, které při větších akcích pomáhají další zaměstnanci zdejšího městského úřadu a také brigádníci.

Akce s tradicí

Od roku 2005 pořádá město „Slavnosti města Pohořelice a okolí“. Na této červnové víkendové akci vystupují naši přední profesionální umělci spolu s nejlepšími amatérskými tanečními, divadelními a hudebními soubory z Pohořelic a okolí. Nemalou zásluhu na úspěšném pořádání mají i sponzoři z řad zdejších firem. Folklorní tradici připomíná Hodové zpívání šesti až sedmi mužských a ženských sborů. Letos poprvé proběhne setkávání harmonikářů, na které kromě našich hudebníků přijedou i dva účastníci z Rakouska. Zájem o tuto akci je zejména z řad střední a starší generace a Pohořeličtí by z ní rádi udělali další městskou tradici.

Knihovna a kino jsou pod jednou střechou

Městská knihovna je umístěna v prvním patře budovy kina, postavené v polovině minulého století. Zatímco knihovna, organizační složka města, nabízí přes 22 100 svazků krásné i naučné literatury pro dospělé i děti a 34 titulů časopisů, kino, nacházející se v přízemí, má v současné době omezený provoz – promítá jedenkrát do měsíce. Pohořeličtí filmoví fanoušci proto za filmy jezdí do nedalekých Velkých Němčic nebo do Brna.

Eva Veselá

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024