pátek
13. září 2024
svátek slaví Lubor



KD: Funguje na filosofii vzájemného pomáhání

HODONÍN(26 tis. obyvatel): Hodonínský Dům kultury je příspěvková organizace města založená v roce 1991. Do její správy spadá budova samotného Domu kultury a kina. Do její kompetence by mělo patřit také bývalé sídlo radnice, v němž Dům kultury zvažuje zřídit tzv. Regionální expozici.

Ve městě sice sídlí Masarykovo muzeum, které se specializuje na osobnost T. G. Masaryka a regionální historii, nenaleznete v něm však také materiály věnované výhradně samotnému Hodonínu, případně prezentaci okolního národopisu. A právě ty by měla pojmout nová regionální expozice. Všechny zmíněné objekty vlastní město.

Dům kultury sídlí v 21 let staré budově, která původně patřila pod Jihomoravskou armaturku jako součást shromažďovacího prostoru pro jihomoravský výbor strany a sloužit měla především jako zařízení pro pořádání konferencí. Vzhledem k tomuto původnímu určení se dnes Dům kultury při pořádání akcí potýká s dispozičními překážkami. Chybí dostatečné zázemí pro účinkující, skladovací prostory pro dekorace, jeviště nemá technický přístup pro zvukovou a divadelní techniku i pro umělce samotné. Budova je značně opotřebená a provoz energeticky velmi náročný, a to zvláště v zimním období. Potřebná by byla co nejbližší rekonstrukce, jejíž projektová dokumentace je již zpracovaná. Díky propadu současné ekonomické situace se ale ředitel Domu kultury Zdeněk Grombiřík obává, že prostředky od města nedostane ani na nutné opravy ani na zajištění provozu budov i kulturních akcí pořádaných mimo svěřené prostory.

V minulém roce činil celkový rozpočet organizace 15 milionů korun, z čehož zhruba polovinu hradil zřizovatel. Ostatní příjmy pocházejí ze vstupného a krátkodobých či dlouhodobých pronájmů prostor. Organizace zaměstnává 25 zaměstnanců a 45 externistů.

Hlavní činností Domu kultury je pořádání kulturních akcí, a to i mimo budovy, které spravuje a slouží jako servisní organizace města v oblasti kultury. Na druhou stranu často vstupuje do spolupráce s hodonínskými neziskovými organizacemi či občanskými sdruženími. Při pořádání kulturních akcí se jim snaží vyjít vstříc a podpořit je zvýhodněním ceny nákladů na provoz této činnosti, například při zapůjčování techniky a prostor. Vedení KD podporuje aktivity, které vznikají ve v občanském sektoru a opírá se o filosofii vzájemného pomoci a spolupráce. K naplňování strategie a cílů přistupuje tato příspěvková organizace neformálně.

Z nabídky je největší zájem o divadla, ale i o koncerty. Oblíbeným žánrem je dechová hudba, jejíž milovníci dokáží zaplnit celý sál. V případě koncertů a divadelních představení pojme zařízení až 750 lidí, plesů se může zúčastnit 800 – 900 lidí. Budova navíc disponuje multifunkčním sálem s výsuvným hledištěm pod balkonem. Jedná se o šikmé hlediště, které bylo zbudováno jako jedno z prvních na našem území. Dnes je tři roky po částečné úpravě a dokáže tak pružně reagovat využívat kapacitu dle předpokládaného zájmu návštěvníků, či dle typu nabízeného pořadu. Sál s tímto vybavením pojme včetně míst k stání až 1200 lidí. Ročně navštíví všechny akce v budově asi 100 tisíc lidí.

Díky této vysoké kapacitě hostí kulturní zařízení pravidelně akce velkých rozměrů. Bienálně se zde koná Mezinárodní soutěž dechových orchestrů, zdomácněl tu i Seriál dechových hudeb. Jednou za dva roky se místo stane dějištěm jedné z největších výstav betlémů ve střední Evropě.

Ze stálých folklorních souborů působí v Domě kultury soubor Dubina, který reprezentuje město, a Místní chasa udržující zdejší folklórní tradice. Již několik let je Hodonín také hostitelem krajských přehlídek amatérského divadla a na seznamu pravidelných akcí se nachází Hodonínská zahrada a Svatovavřinecké slavnosti.

Budova kina prošla v nedávné době četnými úpravami financovanými jak z rozpočtu města, tak z grantů ministerstva kultury. Pokrýt dokázaly digitalizaci, výměnu sedadel a zřízení bezbariérového přístupu. Kino tak naštěstí odolává náporu multiplexů, bez dotace na provoz by se však obejít nedokázalo. Nabídku každé léto zpestřuje promítání na zdejším atletickém stadiónu se zastřešenou tribunou.

Další aktivitou je provoz informačního internetového portálu Hokus, který je zdrojem informací pro novináře a občany města. Je na něm umístěn mimo jiné kulturní kalendář, sestavovaný také na základě informací od pořadatelů. Předchází se tak situacím, kdy by docházelo ke kolizi zajímavých událostí.

 

Velkolepý záměr na vybudování Vodního království

Nejaktuálnějším projektem se značným přesahem do budoucnosti je svět Vodního království. Jedná se o myšlenku inspirovanou oslavami 780. výročí udělení městských práv Hodonínu královnou Konstancií Uherskou, které proběhly v roce 2008. Právě Vodní království má být pokračováním bohaté historie královského města.

Jedná se o parafrázi Valašského království, jejímž cílem je také rozvíjení a propagace domácího regionu. Vodní království je pohádkovým příběhem, který na sebe nabaluje spoustu zajímavých akcí. Aby toto království získalo své fyzické sídlo, zrodil se nápad zbudování vodní tvrze v bývalém vojenském prostoru na řece Moravě.

V minulých dobách Hodonín vodní tvrz měl. Voda městu přinášela nejen obživu, ale i ochranu. Historie i současnost se však podepsala pod její definitivní ztrátou a nostalgie se stala hnací silou k jejímu obnovení. Replika této tvrze se může stát spojovacím článkem hlavního toku Moravy s jejími přilehlými, odumírajícími a slepými rameny.

V areálu by kromě zázemí království, jehož součástí je královský dvůr, v čele s královnou a jejími dvořany mohl vzniknout přírodní amfiteátr, muzeum vodní plavby a ekocentrum.

Vyhlídková věž zakomponovaná do opevnění tvrze je zamýšlena jako rozhledna, a to nad výškovou úrovní přilehlého Lužního lesa. Laguna umístěná v těsné blízkosti tvrze by měla zajistit zatím chybějící prostor pro parkování lodím plujícím po Baťově kanálu. Nakonec plánovaným areálem vede budoucí cyklostezka, počítá se i s kempem a sportovištěmi.

Město v současnosti vlastní již všechny pozemky a na vybudování světa Vodního království schání peníze. V areálu se už konají Oslavy Vodního království s celodenním programem hlavně pro děti.

Jednu z významných myšlenek projektu tvoří snaha přiblížit v rámci pořádaných akcí zábavnou formou řemeslnou šikovnost a dovednost předků Hodonínska. Mezi partnery se tak objevují například i Střední škola řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, Střední odborná škola oděvní a SOU ve Strážnici a Integrovaná střední škola v Hodoníně.

Kateřina Vedralová

 

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024