BRNO: Ministerstvo kultury ve spolupráci s jednotlivými kraji vytvořilo tzv. indikativní seznam 19 projektů, ze kterých by se měla stát prestižní kulturní centra. V rámci Integrovaného operačního programu je na jejich realizaci možné čerpat přes 250 milionů eur. Zatím jsme vám z nich představili „Terra didactica – revitalizace zámku Veltrusy“ a „Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži“.
Na seznam byl v roce 2007 zařazen také projekt: „Technické muzeum v Brně – Metodické centrum konzervace a centrální depozitáře“ (MCK), který vám přiblížíme dnes.
Pro MCK, ale i pro centrální depozitáře získalo muzeum v 2. polovině roku 2004 bezúplatným převodem od Ministerstva obrany ČR areál bývalých kasáren v Brně – Řečkovicích z 50. let minulého sotletí, když předtím muselo opustit objekt vrácený v restituci. V současnosti tvoří Metodické centrum konzervátorsko-restaurátorská pracoviště a nově vybudované vysoušecí a sterilizační pracoviště.
Pohled do historie
Počátky historie konzervování a restaurování v Technickém muzeu v Brně (TMB), příspěvkové organizace zřizované ministerstvem kultury, spadají do přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století. V roce 1996 padlo rozhodnutí napřít síly k vytvoření základny pro rozvoj konzervátorsko-restaurátorské činnosti v ČR.
V roce 1999 se technické muzeum muselo přestěhovat z objektů vrácených v restituci do zrekostruované budovy v Brně - Kkrálově Poli, ale už v roce 2000 připravili muzejníci ve spolupráci brněnskými školami projekt "Národní centrum pro výzkum a konzervaci hmotného kulturního dědictví přírodovědnými metodami", který však nebyl realizován.
O několik let později na základě vládního dokumentu o kulturní politice státu a v návaznosti na Koncepci účinnější péče o movité kulturní dědictví v České republice na léta 2003 – 2008, která počítá se vznikem „Školicího a metodického centra konzervace při technickém muzeu v Brně“ vzniká "Dlouhodbý program rozvoje muzejní konzervace v TMB" .
Jeho realizace se začíná rýsovat po povodních, které postihly Moravu v roce 2002. Na základě Usnesení vlády ČR č. 216 ze dne 3. 3. 2003 k řešení situace povodněmi zasažených dokumentů státních organizací a organizací spravujících kulturní dědictví padlo rozhodnutí vybudovat v technickém muzeu metodické centrum s tím, že prioritním úkolem pro léta 2004 – 2008 se stane ošetření fondů postižených povodní.
Jak metodické centrum vzniká
Projekt je rozdělen do několika etap a klade si za cíl konsolidovat a rozšířit působnost jednotlivých pracovišť. V první etapě, ve které se muzeum uchází o finanční prostředky v rámci Integrovaného operačního programu, jde o rekonstrukci dvou objektů včetně dvou dostaveb. První budova má poskytnout místo pro vlastní pracoviště pro konzervaci a restaurování, výukové centrum s laboratořemi a zázemí.
Druhý objekt má sloužit jako úložný prostor pro manipulaci s ošetřenými předměty a jako dočasné záchytné úložiště.
TMB zatím z vlastních zdrojů financovalo přípravné práce (ideologický projekt, architektonická studie, náklady na provoz, personální zajištění) vedoucí k podání projektu do kontinuální výzvy, která byla ukončena koncem září. Další postup je v kompetenci ministerstva kultury, kterému byl projekt předložen.
Co projekt přinese
Metodické centrum nabídne různým subjektům – v prvé řadě pak muzeím, která mají své sbírky zapsané v Centrální evidenci sbírek dle zákona č. 122/2000 Sb. – metodický servis a poradenství při konzervaci a restaurování. Bude zkoumat předměty kulturního dědictví analytickými metodami, provádět restaurování a konzervování vybraných předmětů kulturní hodnoty a poskytovat vzdělávací servis z oblasti konzervace a restaurování pro odbornou i laickou veřejnost. A konečně zajistí publikační servis, a to vydáváním odborné literatury, monografií, sborníků a periodik zabývajících se tematikou ochrany předmětů kulturního dědictví. Má také poskytovat informační servis, který by umožnil snazší přístup k informacím z oblasti konzervace a restaurování, a to prostřednictvím odborné knihovny TMB a on-line anotované bibliografie. V neposlední řadě by měl napomoci při řešení nenadálých krizových situací – tedy eliminovat případné škody a účinně sanovat jejich následky, včetně nabídky na dočasné uložení sbírek v prostorách záchytného úložiště.
Eva Veselá
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.