Kraj si letos připomene 20. výročí událostí z listopadu 1989. Při této příležitosti připravil výstavy, promítání dokumentů a slavnostní koncerty. Součástí oslav budou také akce pro studenty středních škol. „Naše školy navštěvují studenti, kteří již dobu před Sametovou revolucí nezažili. Považujeme za důležité, aby o ní měli dostatek informací,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík.
Kraj finančně podpořil uspořádání výstavy Stalo se před dvaceti lety připravené Vlastivědným muzeem v Olomouci, a to částkou dvě stě tisíc korun. Zkrátka však nepřijdou ani obyvatelé a návštěvníci dalších měst v regionu. Muzeum Komenského v Přerově uspořádá výstavu Konec vlády jedné strany a Muzeum Prostějovska expozici Sametová revoluce v Prostějově. Muzeum Jesenicka si 20. výročí připomene výstavou Dvacáté výročí Sametové revoluce a Vlastivědné muzeum v Šumperku expozicí Jaký byl listopad 1989 v Šumperku.
Ve všech pěti okresních městech Olomouckého kraje vystoupí při příležitosti oslav 17. listopadu Moravská filharmonie Olomouc. Koncerty v Prostějově, Přerově, Šumperku a Jeseníku zaplatí Olomoucký kraj, který na tyto účely vyhradil 478 tisíc korun.
Rozdělení této částky schválilo na svém zasedání dne 25. září krajské zastupitelstvo.
Kraj letos na oslavy 17. listopadu pozval také představitele osmi partnerských regionů. Pro ty je určen jak slavnostní program včetně setkání s vedením kraje a města Olomouce, tak i účast na konferenci Sametová revoluce v Československu. Zástupci partnerských regionů budou také hosty slavnostního koncertu Moravské filharmonie v Olomouci.
K připomenutí 17. listopadu se připojí také tři desítky středních škol zřizovaných Olomouckým krajem. Celkem 18 z nich udělí 16. listopadu v předvečer státního svátku svým žákům ředitelské volno. Další uspořádají besedy s učiteli, kteří se účastnili Sametové revoluce, uspořádají zvláštní filmová představení, výstavy a koncerty nebo zapojí informace o tehdejších událostech do výuky.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.