středa
31. července 2024
svátek slaví Ignác



Olomoucký kraj si připomene výročí 17. listopadu

Kraj si letos připomene 20. výročí událostí z listopadu 1989. Při této příležitosti připravil výstavy, promítání dokumentů a slavnostní koncerty. Součástí oslav budou také akce pro studenty středních škol. „Naše školy navštěvují studenti, kteří již dobu před Sametovou revolucí nezažili. Považujeme za důležité, aby o ní měli dostatek informací,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík.

Kraj finančně podpořil uspořádání výstavy Stalo se před dvaceti lety připravené Vlastivědným muzeem v Olomouci, a to částkou dvě stě tisíc korun. Zkrátka však nepřijdou ani obyvatelé a návštěvníci dalších měst v regionu. Muzeum Komenského v Přerově uspořádá výstavu Konec vlády jedné strany a Muzeum Prostějovska expozici Sametová revoluce v Prostějově. Muzeum Jesenicka si 20. výročí připomene výstavou Dvacáté výročí Sametové revoluce a Vlastivědné muzeum v Šumperku expozicí Jaký byl listopad 1989 v Šumperku.

Ve všech pěti okresních městech Olomouckého kraje vystoupí při příležitosti oslav 17. listopadu Moravská filharmonie Olomouc. Koncerty v Prostějově, Přerově, Šumperku a Jeseníku zaplatí Olomoucký kraj, který na tyto účely vyhradil 478 tisíc korun.

Rozdělení této částky schválilo na svém zasedání dne 25. září krajské zastupitelstvo.

Kraj letos na oslavy 17. listopadu pozval také představitele osmi partnerských regionů. Pro ty je určen jak slavnostní program včetně setkání s vedením kraje a města Olomouce, tak i účast na konferenci Sametová revoluce v Československu. Zástupci partnerských regionů budou také hosty slavnostního koncertu Moravské filharmonie v Olomouci.

K připomenutí 17. listopadu se připojí také tři desítky středních škol zřizovaných Olomouckým krajem. Celkem 18 z nich udělí 16. listopadu v předvečer státního svátku svým žákům ředitelské volno. Další uspořádají besedy s učiteli, kteří se účastnili Sametové revoluce, uspořádají zvláštní filmová představení, výstavy a koncerty nebo zapojí informace o tehdejších událostech do výuky.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nové seriály, oceněné filmy, řada dokumentů, pořady pro děti, online projekty nejen pro mladé i osvědčená zábava na sobotní rodinné večery v podobě StarDance – to vše Česká televize chystá v nadcházejícím období. Podzimní schéma zahájí minisérie Docent II hned v neděli 1. září od 20:10 na ČT1.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
30.07.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024