ČERNOVICE: Nápad uspořádat kulturně společenskou akci Černovicko se baví vznikl v roce 2007. „Místní kulturní komise, na jejíž jednání byli pozváni zástupci všech spolků a organizací, přišla s nápadem, jak stmelit naše spoluobčany. A rok 2007 byl přímo výzvou, protože na něj připadlo 450. výročí udělení práva na trhy pro Černovice. Akcí, kterou jsme společně vymysleli, žilo doslova celé město. První ročník se podařil, a tak jsme loni uspořádali 2. ročník a věříme, že i letošní 3. ročník bude úspěšný," vysvětluje Václava Šenoltová z černovické městské knihovny.
Její slova v podstatě vysvětlují úspěch v anketě Zlatá jeřabina 2008. Druhé místo, ze kterého se mohli radovat pořadatelé právě této akce, nejspíš získali proto, že se do příprav zapojily téměř všechny místní organizace a spolky. „Návštěvnost je velká a všichni příznivci nám proto dali svůj hlas. Všem jsme poděkovali v místním zpravodaji, poděkování je také na stránkách města. Je to pro nás zavazující a chceme do příštích let program ještě rozšířit. Finanční odměnu, která je s oceněním spojena, použijeme na další zkrášlení této akce," doplňuje Šenoltová.
Umístění v anketě rozhodně přineslo Černovicím vyšší návštěvnost, všichni si akci, která letos proběhla 8. srpna, opět vychvalovali. Organizátoři nenechali tuto skutečnost bez povšimnutí, a jako odměnu za hlasy vydali speciální číslo zpravodaje, které spolu s malým perníkovým smajlíkem rozdávali návštěvníkům hned u vstupu. Příští ročník se plánuje opět na první srpnový víkend, a sice na 7. srpna 2010. Náklady na uspořádání tohoto počinu nebyly moc vysoké, část zaplatilo město a část nákladů hradily participující spolky a organizace.
„Jedná se o nevýdělečnou akci a jde nám všem o to, aby se i v dnešní době ukázala síla soudržnosti a hrdosti na naše město. Aby se lidé dokázali sejít, pobavit se a zasportovat a nezapomenout na naše tradice," zakončuje Václava Šenoltová.
Eliška Konupková
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.
ČR: Vánoce se blíží a s nimi i příležitost dát dárek nejen svým blízkým, ale i přírodě. Anketa Alej roku, která se koná již od roku 2011, nabízí možnost podpořit svou oblíbenou alej a přispět k nejen k její popularizaci, ale i ochraně. Anketa, pořádaná organizací Arnika, má za cíl upozornit na krásu a význam alejí v naší krajině a podpořit jejich ochranu.