ČERNOŠICE: Tenhle kulturák už nestojí. V roce 1980 bylo Městské kulturní středisko na Vráži slavnostně otevřeno, na podzim 2007 přestalo sloužit svému účelu a v roce 2008 bylo zbouráno. Jeho poslední stěnu strhla demoliční četa 19. února loňského roku.
Starý kulturák musel ustoupit další výstavbě centra Vráž.
Kupodivu na něj vzpomíná Pavel Blaženín, vedoucí odboru kultury města Černošice, téměř s láskou. Říká: "Za těch sedmadvacet let plnilo kulturní středisko své poslání, v rámci svých estetických a technických možností, ke spokojenosti svých uživatelů i návštěvníků."
I další text je z pera P. Blaženína, který nám poskytl všechny podklady a fotografie, za které děkujeme.
V sále se konaly výstavy, koncerty, divadelní představení, zábavy, plesy i taneční kurzy, pravidelně si sem chodily zacvičit ženy a maminky s předškoláky, učebny sloužily k výuce hry na hudební nástroje, k jazykovým kurzům, zázemí zde měly různé kroužky, scházeli se tu členové místních spolků a organizací, konaly se prodejní akce. Byla tu též obřadní síň a svého času se sál proměnil dokonce na školní třídu.
Všichni, kdo služeb kulturního střediska využívali, si postupně našli jiné zázemí, především pak v prostorách základní školy. A tak nezbude, než si občas vzpomenout, že tady dřevěná budova stála. Někteří z nás si ji budou připomínat jako nevzhlednou barabiznu, jiní si vzpomenou na její naprostou otevřenost všem aktivitám a svobodu pohybu pro všechny, kdož se přišli poučit nebo se jen vydovádět.
Nyní se tedy na jejím místě budují byty, obchody atd. Měl by zde vzniknout také sál, ale bohužel malý, pouze 120 m², a možná nějaké klubovny.
Zatím se všechny kulturní akce v Černošicích odehrávají v ZUŠ nebo v důstojném prostředí Club Kina, s jehož majitelem černošický odbor kultury spolupracuje. Z fondu kultury města je podporována programová nabídka, zejména pořady pro děti, menšinové žánry a filmové produkce. Club získává na tyto aktivity rovněž granty z fondu kultury Středočeského kraje.
"Na rockové koncerty to zde nemá chybu, ale je tam jen cca 120 mist k sezení,a když přijede např. Čechomor, tak sál zdaleka nestačí. Prostě větší sál ve městě chybí," konstatuje P. Blaženín.
Club Kino zrekonstruovala černošická firma Šiba, s.r.o., která je také jeho provozovatelem. Od roku 1989 se úspěšně zabývá výrobou příslušenství a pouzder na hudební nástroje a výrobou, prodejem a pronájmem pódiových systémů, jevišť a hledišť. Díky předchozímu dlouholetému aktivnímu působení v oblasti hudby se jí podařilo zúročit nabyté zkušenosti a vybudovat jak prosperující firmu, tak tento klub.
Objekt se nachází v Černošicích, 15 km od centra Prahy. Byl zrekonstruován z bývalého kina v místní sokolovně. Interiér je vytvořen tak, že připomíná malé náměstí s posezením.
Hlavní náplní klubu jsou živá koncertní vystoupení, kino (koncipované jako kinokavárna), divadlo, výstavy, velkoplošná projekce a kvalitní denní provoz restaurace.
Samozřejmě je zde možné pořádat semináře, firemní prezentace, veškeré oslavy atd.
Club Kino podporuje formou volného vstupu a charitativně cílených pořadů Dětský domov Lety u Dobřichovic.
Ludmila Kučerová
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.