neděle
6. října 2024
svátek slaví Hanuš



Festival Bohemia Cantat se blíží

Foto: archiv Bohemia CantatLIBEREC: I letos připadne na konec srpna oslava sborového zpěvu v podobě nesoutěžního festivalu Bohemia Cantat, určeného dospělým zpěvákům bez věkového omezení, případně i celým sborům. Festival je založen na účasti jednotlivých zpěváků, kteří v několika ateliérech (workshopech) společně nastudují sborový repertoár různých žánrů.

Vlastní ateliéry jsou tematicky zaměřeny a v čele stojí sbormistrovská osobnost, která určuje nejen dramaturgii daného ateliéru, ale i kvalitu a pojetí vzniklého krátkého programu.

Letošní XVII. ročník bude již tradičně žánrově pestrý, a to od hudby vrcholného baroka přes soudobou klasiku, alikvotní zpěvy, muzikálovou tvorbu až po známé i méně známé jazzové aranže. Významné jubileum Bohuslava Martinů (50. výročí skladatelova úmrtí) připomene samostatný ateliér s výběrem z jeho sborové tvorby. Na závěrečných koncertech se pak jednotlivé ateliéry představí veřejnosti a festival zakončí společný zpěv všech jeho účastníků.

Organizátorem je občanské sdružení Bohemia Cantat Liberec (vzniklo za účelem pořádání tohoto pěveckého festivalu) ve spolupráci s Unií českých pěveckých sborů, pod záštitou Libereckého kraje a statutárního města Liberec a za finanční podpory MK.

Ovlivní hospodářská krize festivaly?

Podle slov jednatele festivalu RNDr. Zdeňka Kadlase se celkový rozpočet na festival v posledních letech pohyboval mírně nad 1 milion Kč. Hospodářská krize se však začíná projevovat i zde, a tak například citelně vzrostly ceny za služby a hlavně za pronájmy prostor pro zkoušky ateliérů i na koncerty. Na druhé straně se snižují finanční příspěvky na přímou podporu a omezují se granty na neprofesionální hudební aktivity, a to jak ze strany ministerstva kultury, tak Libereckého kraje i města Liberce. Rovněž rapidně klesá schopnost a ochota přispívat ze strany soukromých firem. Přesto se s určitými obtížemi podařilo letošní festival finančně zajistit. Podpořilo ho město Liberec ze svého kulturního fondu, ministerstvo kultury udělilo grant k výročí úmrtí Bohuslava Martinů (na programu je mj. jeho Romance z pampelišek) a pomohlo i několik sponzorů. V jednání je také příspěvek od Libereckého kraje, který však ještě musí schválit samosprávné orgány.

Účastnické poplatky (bez plateb za stravu, ubytování a další služby) pokryjí necelých 30 % nákladů festivalu; celkový propad příjmů ve srovnání s loňským rokem se tedy odhaduje asi na 10 %, tj. cca 100 000 Kč.

Jaký je letos zájem o účast, na to jsem se přímo zeptala Zdeňka Kadlase:

„V porovnání s minulými lety jsme nezaznamenali žádný výraznější pokles počtu účastníků festivalu. Snažili jsme se totiž udržet výši plateb, tj. účastnický poplatek, ubytování a stravu, na loňské úrovni. Dramatický je však úbytek cizinců (zřejmě v důsledku ekonomické krize). V minulých letech se jejich podíl pohyboval v rozpětí 10 až 30 % z celkového počtu, letos jsou to pouze jednotky procent. K dnešnímu dni je přihlášeno více než 440 zpěváků, ale někteří z nich dosud nezaplatili účastnický poplatek a služby, takže s nimi zatím nemůžeme počítat na sto procent. V každém případě jich bude více než 400. A pokud jde o věkovou kategorii, tak jednoznačně převažují zájemci ve věku 20 až 30 let, z nichž velkou část tvoří studenti.“

Kde se bude zpívat

Festivalové koncerty jsou jako v minulých letech celkem tři a proběhnou na různých místech v Liberci. Páteční koncert (28. 8.) se koná v KSC Lidové sady a vystoupí na něm hosté festivalu – pěvecké sbory Ventilky Jirkov, Kakofon Praha a vokální trio Blue Stone také z Prahy. Na sobotním koncertě v kostele sv. Antonína se představí část ateliérů s duchovním repertoárem a jako hosté komorní sbor Rosex z Liberce a alikvotní sbor Spektrum z Prahy. Závěrečný koncert v neděli 30. 8. dopoledne se již tradičně koná v libereckém Domě kultury a vystoupí na něm se svým programem všechny festivalové ateliéry.

Bližší informace, včetně repertoáru jednotlivých ateliérů, naleznete na www.bohemiacantat.cz.

Eva Horníčková

 

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Říjen bude v broumovském klášteře spojen s měsíční hudební rezidencí české zvukové umělkyně Lucie Páchové a gruzínského hudebníka Alexandra Mishelashvili. Oba muzikanti zapojí do své tvorby i místní studenty a hudebníky. Veřejnosti se představí během závěrečného vystoupení na konci rezidenčního pobytu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.10.2024

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Po bezmála třech letech vývoje byla spuštěna imersivní expozice Za zdí. Vypráví příběh věznice v Uherském Hradišti, místa spojeného především s temným obdobím po komunistickém převratu v roce 1948, s mučením a popravami nevinných. Expozice nedávno získala Zlatý středník.

 

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.10.2024

OSTROV: Voyo Originál a druhá série seriálu Sex O'Clock si z 56. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově (22.–27. září) odnáší hned dvě ocenění, a to čestné uznání festivalové poroty a cenu dětského diváka v kategorii seriálová tvorba.

Celá ČR, Karlovarský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Komorní příběh o bolavé minulosti a složitých mezilidských vztazích uspěl v jihokorejské metropoli na festivalu Seoul International Drama Awards. Snímek Svatá, který pro Českou televizi natočil režisér Jiří Strach, získal ocenění v kategoriích nejlepší televizní film a nejlepší herečka. Porota tak ocenila mistrovský výkon Jiřiny Bohdalové při ztvárnění psychologicky náročné postavy. Hlavní roli pro legendu nejen stříbrného plátna napsal scenárista Marek Epstein. Svatá měla televizní premiéru letos 19. května, je dostupná v iVysílání ČT.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.10.2024