LEDNICE: Jihomoravský fotografický workshop v Lednici má za sebou úspěšnou premiéru. Poslední z pěti výukových dílen vedené světově známým fotografem Antonínem Kratochvílem končí dnes. V neděli 9. srpna se veřejnost seznámila s těmi nejlepšími fotografiemi od čtyř desítek studentů a jejich lektorů na závěrečné prezentaci v rytířském sále Zámku v Lednici.
Předcházející čtyři dílny vedli další významní pedagogové a profesionální fotografové - Jindřich Štreit, Evžen Sobek, Jiří Turek a Jan Pohribný.
Cenné zkušenosti a rady předávali svým prázdninovým studentům z domova i zahraničí (Švédsko, Rumunsko, Rakousko, Slovensko, Německo, USA).
Fotografka a zakladatelka nového projektu Michaela Cibulková vyjádřila velké poděkování vstřícným partnerům Jihomoravského fotografického workshopu, s nimiž se snáze zakládala nová tradice spojená s krásou fotografií a atraktivností Lednicko-valtického areálu.
„Díky partnerským smlouvám naši studenti pracovali s nejšpičkovější fotografickou technikou na světě, dostali se na zajímavá místa a s fotografiemi mají velké šance uspět v médiích. Samozřejmě jsme mysleli i na propagaci jižní Moravy, pro kterou naši studenti a jejich vytrvalí lektoři odvedli velký kus náročné práce," řekla.
Díky vstřícnosti starosty Poysdorfu Karla Wilfinga se rozšířily možnosti o zajímavé lokality pro fotografování, ale také prostory pro výstavu také v rakouském Poysdorfu.
Aktivita je to vskutku pozoruhodná, ale to, co nás zejména zaujalo je předmět činnosti:
Občanské sdružení Jihomoravský fotografický workshop bylo založeno v roce 2008. Poskytuje vzdělávání v oboru užité i tvůrčí fotografie. Zakladateli sdružení jsou fotografka a podnikatelka Michaela Cibulková, Antonín Kratochvíl - světový válečný fotograf a fotožurnalista žijící v New Yorku, a uznávaný módní fotograf Jiří Turek, který také strávil několik let v USA a momentálně žije v Praze.
Předmětem činnosti sdružení je například také propagace regionu jižní Morava, a to přímo formou fotografií, které vzniknou v průběhu pořádání fotografických workshopů, ale i formou výstav, seminářů, veřejných fotografických projekcí, publikačních činností a pořádání kulturních akcí se zaměřením na udržování a rozvoj folkloru a tradic.
Photoworkshop je umístěn v nádherné krajině Lednickovaltického areálu, kaji plném tradic, památek, kultury a vinohradů. Lidových tanců a hudby. Více o této krajině se můžete dozvědět na stránkách South Moravia, které jsou věnovány jižní Moravě.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.