pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta



Kroniky, kronikáři, muzea a archivy v Jihomoravském kraji

V předešlých textech jsme vám představili okresy Blansko, Břeclav, Vyškov a Znojmo. Nyní k nim přidáváme okresy Brno-venkov a Hodonín.

Okres Brno-venkov

„Muzeum Brněnska spolupráci s kronikáři nepřerušilo a i nadále je s nimi v kontaktu. Oni hledají pomoc u nás, my občas zase u nich. Teď ovšem nehovoříme o úředně-metodické oficiální spolupráci, kterou mělo někdejší Okresní muzeum Brno-venkov (tak zněl název muzea do roku 2003 – pozn. red.) před rokem 1989 ve své náplni. Z poslední doby můžeme jako příklad uvést kooperaci s kronikáři z obcí Drásov a Hluboké Dvory. Jde o badatelskou činnost, při které si kronikář u nás může nastudovat danou tematiku. Také se jim snažíme napomoci při zjišťování konkrétních historických, etnografických či dalších témat a navíc jim pomáháme, co se metodiky týče, případně je odkážeme do příslušných okresních archivů,“ sděluje PhDr. Jaromír Hanák, zástupce ředitele Muzea Brněnska.

Archiv nabízí kronikářům osobní konzultace, poskytuje kopie dostupných archiválií a umožňuje publikovat příspěvky týkající se místní historie ve sborníku Jižní Morava. Ředitelka Státního okresního archivu Brno-venkov (SOkA) je spoluautorkou publikace Jak vést kroniku obcí a měst, vydané v roce 2006 brněnským nakladatelstvím.

Muzejníkům se také osvědčuje spolupráce s kronikáři při záchraně písemností archivní a muzejní povahy. Například od nich získávají další důležité kontakty i co se sbírkových předmětů týče. V posledních letech se navíc kronikáři podílejí formou vyplňování dotazníků na programu zaměřeném na koncepci a stav lidové kultury.

Před rokem 1989 byl Státní okresní archiv Brno-venkov místem, kde se kroniky po uplynutí skartační doby ukládaly. Po tomto roce SokA postupně převzal úlohu muzea v oblasti metodiky a tak je tomu dodnes. „Poslední seminář proběhl před deseti lety pro region Tišnovska a zúčastnilo se ho 15 kronikářů. Setkání jsme zorganizovali na jednom z obecních úřadů ve večerních hodinách, abychom zajistili maximální účast. Semináře však nejsou tím jediným, co pro kronikáře děláme. Pro inspiraci jim třeba umožňujeme nahlédnout do kronik z jiných obcí, zejména pak do těch vzorově vedených,“ říká ředitelka SOkA PhDr. Marie Kašubová.

Spolupráce s kronikáři se archivu osvědčila zejména při předávání dokumentů a lidé se také začali více zajímat o místní historii, pečovat o památná místa a zaznamenávat vzpomínky pamětníků.

Díky digitalizaci se archivu daří získávat kroniky po dopsání do svého fondu.

Na okrese Brno venkov je 137 obcí a z nich kroniku vede jen 10 – 15 %, ale tento údaj není konečný a SOkA ho každé čtyři roky aktualizuje.

 

Okres Hodonín

Státní okresní archiv v Hodoníně se problematikou kronik a kronikářů nezabývá. Naopak hodonínské Masarykovo muzeum se jim věnuje již dlouhodobě. (O tom jsme psali v Místní kultuře č. 12/2004 na stránce 16, článek nejdete zde.)

V současné době pokračuje pořádání seminářů pro kronikáře prostřednictvím Akademie J. A. Komenského. Toho posledního se zúčastnilo patnáct zájemců, a to zejména z řad začátečníků. právě jim byl přizpůsoben program, na němž se především hovořilo o becných zásadách vedení kronik.

Eva Veselá

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024