pátek
13. září 2024
svátek slaví Lubor



Památník politickým vězňům ve Valdicích

VALDICE: Před budovou věznice byl ve čtvrtek 4. 6. 2009 odhalen pomník politickým vězňům, autora Jiřího Sozanského. Socha je z bronzu, základ je patinovaný nerez. Představuje popravu muže starým španělským popravčím nástrojem zvaným garota. Dramatičnost výjevu umocňuje pes, naježený proti popravovanému. Jak bývá u nás zvykem, zřízení památníku nebylo lehkou záležitostí, ale v tomhle případě kupodivu nešlo o peníze.

„Já bych se divil obci, kdyby to chtěla," řekl v úvodním slovu sochař. Ano, Valdice jsou obec, která z velké části z věznice žije. Mnoho obyvatel tu pracuje, nebo pracovalo v době, které zejména je památník věnován, tedy období po roce 1948 a pak času normalizace.

Valdickou věznicí prošlo mnoho významných osobností novodobých dějin a mnozí se odhalení zúčastnili.

Kupříkladu Zdeněk Kašpar tu pobyl mezi léty 1951 až 1953. A vzpomíná svého spoluvězně Víta Tajovského, později opata želivského kláštera. Přijel František Stárek, vydavatel samizdatu Vokno, Ivan M. Jirous, český básník, Jiří Gruntorád, provozovatel knihovny Libry prohibiti a další. Památník byl mnoho diskutován, probíraly se jednotlivé varianty i rozsah. Zeď, která by sochu ze dvou stran uzavírala, byla nakonec zamítnuta. Otvírá se tak bezprostřední pohled na vězení, na strážní věž, je zřejmá blízkost barokního vstupu do bývalého kláštera.

Ostatně zajímavé je i to, jak byl památník projednáván v obecním zastupitelstvu. V prvním kole se zastupitelé vyslovili proti. Teprve po dalším jednání souhlasili. Památník odlila firma HVH Horní Kalná – umělecká slévárna. Postava vznikla dle skutečného člověka, pes dle preparovaného zvířete, které skutečně sloužilo na hranicích. Pracovníci valdické věznice připravili k odhalení památníku důstojný obřad. Promluvili zástupci politických vězňů, tvůrce sochy, oba exministři, Pospíšil a Jehlička, jejichž ministerstva se podílela finančně na pořízení.

Sjelo se mnoho hostů, jen Valdičáků přišlo málo. Vyrovnání s minulostí je proces dlouhodobý...

proChor

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

OSTRAVA: „Ars longa, vita brevis,“ praví jedno staré, leč pravdivé rčení vypovídající o nesmrtelnosti lidského ducha zhmotněného a navěky žijícího v umění. A v případě antikvariátu a galerie Libri Kniharium v centru Ostravy jde o umění zejména knižní a výtvarné.
Ostrava vždy bývala městem s kulturním zázemím, ať už se prezentovalo divadly, univerzitou, galeriemi,výstavními prostory a vedle knihkupectví také antikvariáty. A právě ty doplňovaly onu přední linii kultury o tu zcela výjimečnou a nevšední.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
12.09.2024

PODĚBRADY-ČR: FEMAD neboli Festival mladého amatérského divadla v Poděbradech dává druhou šanci souborům, které se neprobojovaly do hlavních programů vrcholných domácích  přehlídek, ale přesto mají své kvality a stojí za to je vidět. Letos je součástí tohoto zářijového svátku ochotnického divadla řada představení, několik seminářů, ale třeba i Bienále ochotnického plakátu spolu s výstavou. Ředitel festivalu Ladislav Langr připomíná v podcastu Místní kultury více než padesátiletou historii FEMADu, tradici  "salonu odmítnutých" i jeho specifika: "Například tady nemáme porotu. Každý soubor vyšle svého delegáta, který musí být na všech představeních. Na závěr potom delegáti před diváky hlasují, co bylo nejlepší. Takže tady už nemůžeme říkat 'Ta porota nám to nandala', tady si to nandají sami ochotníci." Součástí festivalu je i seminář s lektorem, kde se tříbí a formulují názory na představení. "Snažíme se, aby odtud nikdo neodcházel s pocitem, že byl uražen, že byl zmařen jeho záměr, že byl nepochopen," doplňuje Ladislav Langr. V podcastu zmíníme i jeho velkou práci o regionálních osobnostech a četné kulturní a sportovní akce, které neúnavně organizuje. A v čem se komunální politika, ve které už mnoho let působí, podobá divadlu? Poslechněte si náš nový podcast.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Články a komentáře
04.09.2024