pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta



Památkářský Oskar pro Muzeum umění Olomouc

OLOMOUC: Nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti památkové péče – Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra putuje letos do Muzea umění Olomouc (MUO). Oscara v oblasti památkové ochrany získá za sérii restaurátorských výstav a doprovodných katalogů, které v letech 2004 až 2008 dokumentovaly obnovu významných památek z fondu starého umění na Moravě.

Celkem 28 laureátů ceny z 15 zemí vybrala odborná porota ze 140 přihlášených projektů z 24 států. MUO je letos jediným oceněným z České republiky.

Muzum umění založilo oceněnou tradici restaurátorských výstav a doprovodných vědeckých publikací v roce 2001, kdy prezentovalo výsledky obnovy sochařské výzdoby olomoucké památky UNESCO – Sloupu Nejsvětější Trojice. „Dosud jsme připravili šest takových projektů. Jejich cílem však není jen přiblížit náročné postupy restaurátorů, ale prostřednictvím výstavy a doprovodné publikace také důsledně představit samotná umělecká díla, která patří k tomu nejhodnotnějšímu z fondu starého umění na Moravě," uvedla iniciátorka a kurátorka restaurátorských výstav Helena Zápalková.

Cenu Europa Nostra v kategorii výzkum pak olomoucké muzeum získalo konkrétně za sérii pěti restaurátorských výstav z let 2004 – 2008 zaměřených postupně na Náhrobek olomouckého biskupa Leopolda Egkha z chrámu sv. Mořice v Kroměříži (2004), oltář Nejsvětější Trojice z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Uničově (2005), kočár biskupa Ferdinanda Julia Troyera z Troyersteinu (2006), monstranci Zlaté slunce Moravy (2007) a sochu Ukřižovaného ze Zašové (2008).

Kromě výstavy a publikací, jež prezentují výsledky vědeckého zkoumání restaurovaných objektů, některé ze zmíněných projektů doprovázejí rovněž dokumentární filmy, které muzeum nabízí ve svém internetovém obchodě.

V dramaturgické řadě pokračuje muzeum i letos. Od 28. května představuje v Arcidiecézním muzeu Olomouc, které je součástí MUO, pohnutý osud, obnovu a výsledky zkoumání významného gotického obrazu Panny Marie Zašovské, jehož restaurování probíhalo v letech 2007 a 2008. Podle ředitele MUO Pavla Zatloukala je zisk Oscara v oblasti památkové péče, jak bývá také cena Europa Nostra nazývána, obrovskou poctou. „Jsem velmi rád, že naše komplexní a koncepční péče o kulturní dědictví a duchovně orientovanou výtvarnou kulturu tímto oceněním získává evropská měřítka. Současně cenu vnímám jako potvrzení smysluplnosti těsné spolupráce státu s církví, tedy našeho muzea s olomouckým arcibiskupstvím, které je vlastníkem restaurovaných památek," uvedl Zatloukal.

Zástupci MUO se 5. června zúčastní slavnostního vyhlášení Cen Europa Nostra v antickém amfiteátru v sicilské Taormině, kde bude z 28 laureátů vybráno ještě sedm vítězů Velké ceny, která je spojena s dotací 10 tisíc euro. Bronzovou plaketu, která je součástí ocenění, však převezme ředitel Zatloukal od členů vedení organizace Europa Nostra až 11. června při příležitosti konference Náboženství a veřejná moc v zemích EU, kterou za účasti odborníků ze státní správy a akademického sektoru všech členských států EU pořádá Ministerstvo kultury ČR v Arcidiecézním muzeu Olomouc.

Cena Europa Nostra je každoročně udělována vybraným špičkovým projektům v oblasti ochrany kulturního dědictví. Ocenění se týkají vynikajících výsledků ve čtyřech kategoriích: restaurování, výzkum, služba ochraně kulturního dědictví a vzdělávání. Od roku 2002 je společně uděluje Evropská komise a panevropská federace pro kulturní dědictví Europa Nostra se záměrem propagovat a ocenit vynikající postupy při rehabilitaci kulturního dědictví.

Mezi oceněnými se zástupci z České republiky objevili již v minulosti. Odborná porota ocenila projekty na záchranu Valdštejnského paláce v Praze a souboru gotických deskových maleb Mistra Theodorika z Kaple sv. Kříže na Karlštejně, v roce 2003 bodovala postupně restaurovaná Svatojiřská sbírka Františka Ferdinanda d´Este na zámku Konopiště a Český Krumlov za projekt restaurování a prezentace sbírek zámeckého barokního divadla. Vloni pak ocenění získal znovu Český Krumlov za projekt Konzervace jižní fasády Horního hradu Státního hradu a zámku v Českém Krumlově.

 

Zdroj: TZ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
23.12.2024