PRAHA: Devatenáctý ročník mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha představí mezi sedmým a jedenáctým červnem v Laterně Magice čtrnáct mimořádných současných spisovatelů, jednoho nositele Nobelovy ceny za literaturu. Účastníci festivalu se zamyslí nad uměním příběhu.
Za své téma zvolil 2001 noc: umění příběhu. Název odkazuje k příběhům tisíce a jedné noci a jedenáctému září 2001. Proč právě tato paralela? Tisíc a jedna noc odráží lidskou touhu po nesmrtelnosti. Je příběhem, který nikdy nekončí. Jedenácté září změnilo brutálním jazykem terorismu naše životy a donutilo nás ptát se, kde je pravda a kde lež.
Festival spisovatelů Praha otevře diskusi a upozorní na vynikající, ač v českém prostředí stále málo známé autory. Představí osobně spisovatele různých tradic a zároveň se zamyslí nad historickými souvislostmi jejich díla.
Prezident festivalu Michael Marche řekl: „Přinášíme tento rok do Prahy dvě starobylé tradice – arabskou a čínskou, ale také americký underground. Představujeme spisovatele různých tradic a zároveň se zamýšlíme nad historickými souvislostmi jejich díla. Spojujeme literaturu s historií a klademe otázky: co je to příběh? Příběh v arabském světě, v čínském, v Tibetu, v Gaze, jaké příběhy vlastně existují? Které jsou pravdivé?“
Odpovědět se skrze festivalové diskuse pokusí výjimeční spisovatelé, kteří budou také číst ze svých textů v rámci scénických autorských večerů. Mezi nimi trojice opozičních čínských autorů – básník Yang Lian, prozaik Ma Jian a konečně držitel Nobelovy ceny za literaturu, prozaik, dramatik a malíř Gao Xingjian.
Arabský svět zastoupí tvrdý kritik islámského fundamentalismu Adonis, považovaný za největšího současného arabského spisovatele, a palestinský rodák, jazykový inovátor, básník Mourid Barghouti.
Příznivce komiksu potěší návštěva kontroverzního kreslíře Roberta Crumba, nekorunovaného krále americké undergroundové komiksové tvorby. Přijede v doprovodu své excentrické manželky Aline. Žánr komiksu zastoupí také svérázný kreslíř a ilustrátor Gilbert Shelton a rodící se hvězda současné české scény – Jaroslav Rudiš.
Druhým z českých autorů bude zakladatel kabaretu a divadla malých forem, písničkář a performer Jiří Suchý. Setká se na jednom pódiu s legendou německého protestsongu, Wolfem Biermannem, vyhnaným za normalizace komunistickou vládou z východního Berlína. Ženský pól současné světové literatury představí dvě autorky – americká básnířka Anne Waldman, vtělující svou divokou poezii do osobitých performancí a kanadská klasička Anne Michaels, které v těchto dnech vychází česky druhý román Zimní krypta.
Fanoušci sci-fi a klasické fiction literatury se zase mohou tešit na skotského prozaika Iaina Bankse, kterému v českém překladu vyšly romány Most, Vraní ulice, Píseň kamene, Líc a rub a Vosí továrna. Všechny festivalové pořady budou simultánně tlumočeny do češtiny a přenášeny živě na internet.
Program festivalu a informace o jeho hostech najdete na portálu www.pwf.cz.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.