OLOMOUC: Ministerstvo kultury pořádá ve dnech 11. – 12. června 2009 konferenci Náboženství a veřejná moc v zemích EU na téma majetkové vyrovnaní s církvemi a jejich financování v zemích EU.
Konference se uskuteční v Arcidiecézním muzeu v Olomouci a jako odborné pracovní setkání je určena pro zástupce státní správy a akademické pracovníky členských států EU v oblasti církví a náboženských společností. Za českou akademickou sféru se svými příspěvky vystoupí Prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera, JUDr. Bc. Václav Valeš, PhD. a JUDr. PhDr. Petr Kolář, Ph.D.
Cílem konference je nejen seznámení s právními předpisy a praxí jednotlivých států, ale především na základě odborné diskuze rozkrýt problematiku v širších souvislostech a získat inspiraci pro odpovídající řešení v konkrétním státě.
Obsahová náplň konference je rozdělena do dvou sekcí. První bude věnována vyrovnání s majetkovými křivdami spáchanými na církvích v době komunistické totality v nových zemí EU. Druhá sekce se bude zabývat financováním církví v jednotlivých zemích EU. Zazní příspěvky z různých států EU a na jednotlivé bloky budou navazovat panelové diskuze.
Konferenci zahájí ministr kultury Václav Riedlbauch. Účast dále přislíbili arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Mons. Jan Graubner, předseda Ekumenické rady církví ThDr. Pavel Černý, předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček a primátor města Olomouce Martin Novotný.
Výstupem konference bude sborník obsahující nejen přednesené příspěvky a přepisy diskuzí, ale též písemné příspěvky účastníků a texty právních předpisů jednotlivých zemí upravujících danou problematiku. Sborník získají účastníci konference, ale širší odborná veřejnost (státní orgány, akademické prostředí atd.).
Více informací a podrobný program konference naleznete v odkazu zde.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?