úterý
19. listopadu 2024
svátek slaví Alžběta



Výsledky národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2008

Tento týden jsme informovali, že ve čtvrtek 14. května probíhá v Pantheonu Národního Muzea v Praze slavnostní udílení cen v soutěži Gloria musaealis 2008 za přínos muzeí a galerií k zpřístupňování a využívání kulturního dědictví a k jeho ochraně. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a Gelerií ČR.

 

Dnes Vám přinášíme výsledky:

 

V kategorii Muzejní výstava roku zvítězilo Masarykovo muzeum v Hodoníně za stálou expozici „Velkomoravské Mikulčice – Druhý kostel a sakrální architektura knížecího hradu“.

Druhé místo získalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze za výstavu „Biedermeier: umění a kultura v českých zemích 1814–1848“ a jako třetí se v této kategorii umístila Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou se svou stálou expozicí „Gotické umění. Malířství a sochařství 13.–16. století“.

 

V kategorii Muzejní publikace roku si hlavní cenu Gloria musaealis odneslo Uměleckoprůmyslové museum v Praze za publikaci „Biedermeier: umění a kultura v českých zemích 1814–1848“ kolektivu autorů pod vedením Radima Vondráčka.

Jako druzí se umístili Úřad vlády České republiky, Národní muzeum, Národní divadlo a Český rozhlas za publikaci „Kde domov můj – Státní hymna České republiky v proměnách doby“ autorů Roberta Saka, Markéty Kabelkové, Jana Hyvnara a Gabriela Gössela a jako třetí byla oceněna Galerie výtvarného umění v Ostravě, p. o. za publikaci „Sváry zření / Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století / 1890–1918“ autorů Marie Rakušanové, Vojtěcha Lahody, Karla Srpa a Petra Wittlicha.

 

V kategorii Muzejní počin roku získal hlavní cenu Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s.r.o. za projekt „Museum Fotoateliér Seidel“.

Na druhém místě bylo oceněno Muzeum města Ústí nad Labem za projekt „Zapomenutí hrdinové“ a na třetím Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě za projekt „Renovace kabrioletu Aero 50 Dynamik s karoserií Sodomka Vysoké Mýto a realizace expozice Historie firmy Carrosserie Sodomka“.

 

Zvláštní ocenění převzalo Regionální muzeum v Teplicích, p. o. za stálou expozici „Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích“.

 

V Národní soutěži muzeí Gloria musaealis bylo na návrh čestného výboru soutěže uděleno v kategorii Muzejní počin roku 2008 další zvláštní ocenění Muzeu hlavního města Prahy za projekt „Digitalizace Langweilova modelu Prahy“.

 

Cenu Českého výboru ICOM získala Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě za stálou expozici „Hmatové sochařství, „Touch sculpture“.

 

Detailní informace o vítězích spolu s jejich kontaktními údaji naleznete v příloze.

 

Zdroj: TZ

Mohlo by vás také zajímat...

Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,

v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Nepřehlédněte
18.11.2024

PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.

Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Ostatní, Památky
Co se děje
18.11.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
13.11.2024

ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V  druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.

Celá ČR, Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.11.2024