V letošním roce vyjde za finanční podpory Středočeského kraje publikace mapující pověsti Voticka a okolí – České Sibiře. Kraj podpořil tuto publikaci částkou ve výši 30 tis. Kč. Město Votice v současné době disponuje souborem více než šedesáti pověstí z regionu, které nashromáždili v průběhu mnoha desítek let kronikář města Pavel Pavlovský a jeho otec, díky jejich mimořádnému zájmu o místní historii a pečlivosti, s jakou ji zaznamenávali.
Část pověstí vycházela průběžně ve Votických novinách na pokračování. Některé byly zveřejněny v mnoha publikacích vztahujících se k různě širokému geograficky vymezenému regionu.
Pověsti však nebyly nikdy publikovány v souborné podobě ani v navrhovaném rozsahu. Publikaci a její jednotlivé tematické bloky pověstí doplní celobarevné ilustrace vytvořené akademickým malířem Vladislavem Kaskou.
Projekt „Za pověstmi České Sibiře“ bude spolufinancován z Fondu kultury Středočeského kraje roku 2009.
TZ/luk
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.