KUNÍN: Čápi na zámecký komín ještě nedorazili, ale zámecká sezóna v Kuníně přesto zahajuje. Po zimní přestávce se v sobotu 4. dubna otevřou opět brány zámku pro milovníky hradů a zámků. Letošní sezóna nechystá pro turisty žádné převratné novinky jako v minulých letech, kdy byl zámecký interiér významně obohacen spoustou předmětů, získaných od potomků posledních majitelů zámku z rakouského Salcburku. Přesto budou interiéry obohaceny i letos o další původní kusy, které byly postupně vyhledány a identifikovány v depozitářích jihomoravských zámků – a to na základě informací, fotografií a písemností, které poskytli potomci posledního majitele zámku. Velká část vybavení zámku byla totiž převezena v době před válkou do hlavního sídla rodiny Bauerů, které se nachází na brněnském výstavišti.
Především však návštěvníci budou moci obdivovat známý obraz kunínské dobré hraběnky Walburgy, který se na zámek vrátil na konci podzimu loňského roku po dlouhých 138 letech... Návštěvníci uvidí 18 pokojů a sálů, vybavených z velké většiny původním mobiliářem a předměty, které přibližují zámek dobám na přelomu 19 a 20. století, kdy byl zámek v letních měsících obýván rodinami landkrabat z Fürstenberga a rytířů Bauerů a také na přelomu 18. a 19. století, kdy zde nejslavnější osobnost zámku hraběnka Walburga založila moderní vzdělávací ústav a vychovávala budoucího otce národa Františka Palackého.
Vrcholem celé prohlídky je zámecká půda, která představuje patrně jednu z nejpozoruhodnějších půdních prostor v celé střední Evropě.
Nedílnou součástí každoroční zámecké sezóny je bohatý kulturní program, projekt nazvaný Rok na zámku, který sestává z řady koncertů, výstav a společenských akcí, jako jsou např. zámecké slavnosti, zámecká gardenparty, oblíbené slavnosti růží, jiřinkové slavnosti apod.
Jejich spolupořadateli jsou obec Kunín a Správa zámku Kunín. Velkým lákadlem se nepochybně stane výstava kostýmů a rekvizit z kultovního televizního seriálu Arabela, která připutuje na zámek v měsících září a říjnu.
Výraznou novinkou by mělo být umístění bronzové kopie busty posledního majitele zámku dr. Victora Bauera (1876 – 1939) v zámeckém parku u příležitosti 70. výročí jeho úmrtí.
Z dalších velkých výročí si zámek připomene na podzim také 200. výročí narození Friedricha Emila Schindlera (1809 – 1867), adoptivního vnuka a dědice kunínské hraběnky Walburgy (1762 – 1828).
Zámek bude v dubnu otevřen v sobotu a neděli od 9 do 16 hodin, od května denně od 9 do 17 hodin, a to včetně měsíce října.
Navštívit jej můžetet také o Velikonocích.
Vstupné se příliš nezměnilo, zvýšilo se pouze vstupné pro dospělé ze 60 na 70 Kč a rodinné vstupné ze 120 na 150 Kč. Pro seniory zůstává stejné: 40 Kč a pro děti 30 Kč.
Zámek v Kuníně náleží mezi nejvýznamnější barokní zámky na Moravě.
V letech 1726 – 1734 jej pro hraběnku Elonuru Harrachovou vystavěl věhlasný vídeňský architekt Johann Lukas von Hildebrandt.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.