LIPNÍK NAD BEČVOU: Počínaje květnem opět začíná v Lipníku nad Bečvou turistická sezona a prohlídky městské památkové rezervace s průvodcem. Na návštěvníky čekají nejen klasické prohlídky města, ale 1. května i prohlídka speciální – židovská.
O víkendech bude opět jezdit autovláček z Lipníka n. B. na hrad Helfštýn a zpět. V předem určených termínech, které najdou zájemci na webových stránkách města nebo v informačním centru, se mohou vydat na věž kostela sv. Jakuba.
Během měsíce června se z Helfštýna do zvonice přestěhuje divadélko Tilia, které mohou navštívit mateřské školky a školy z dalekého i blízkého okolí. Pro malé děti má připraveny loutkové pohádky, pro ty větší školáky pak představení s historickými zbraněmi. Tato novinka souvisí se 400. výročím postavení zvonice – dnes dominanty města.
Hned na 1. května jsou připraveny speciální prohlídky, tentokrát židovského města a židovských památek – odchází se v 10 a 14 h od Turistického informačního centra.
Od 2. května pak průvodci začnou provázet po standardním okruhu. Prohlídka je ZDARMA a podle zájmu skupiny trvá 1 - 2 hodiny.
„S průvodcem je možné navštívit památky, do kterých jinak vstup není možný (zvonice, synagoga, židovské hřbitovy), dále se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavostí - například proč má Lipník n. B. ve znaku lva, proč sem na prázdniny jezdil Petr Vok z Rožmberka i Antonín Dvořák, kdo bydlí v kašně a kde vzal děkan Balšánek peníze na výstavbu kaplí a mariánského sloupu,“ říká pracovnice TIC Věra Saňková.
Provází se denně kromě pondělí. Odchod je vždy v 10 a 14 h z Turistického informačního centra (náměstí T. G. Masaryka č. 13, průchod vedle prodejny Zenit).
2. května je navíc možnost od 9 do 12 hodin vystoupat na věž kostela sv. Jakuba (vedle zvonice) a rozhlédnout se z ní po okolí, další taková příležitost bude 8. a 9. května.
8. května odpoledním programem v zámeckém parku, zakončeným ohňovou show, oficiálně ve městě zahájíme turistickou sezonu.
9. května se do Lipníka nad Bečvou sjedou automobiloví dědečci, aby zde odstartovali Helfštýnský okruh auto-moto veteránů.
Při této příležitosti bude v 10 hodin také slavnostně odhalena plastika Tilia podle návrhu Alfreda Habermanna, která by se měla stát nejen dominantou náměstí, ale také cílem pro návštěvníky města.
V roce 2008 se prohlídky města s průvodcem zúčastnilo 2 710 návštěvníků, do zvonice se přišlo podívat celkem 3 002 zájemců (prohlídky s průvodcem a akce).
TZ/luk, bližší informace na www.mesto-lipnik.cz
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.