čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav



Druhý díl o pamětních deskách Jiřího Šlitra

Pamětní deska od Zdeňka KolářskéhoRYCHNOV NAD KNĚŽNOU: Téměř před rokem jsme v článku Ve stopách Jiřího Šlitra mj. informovali o tom, že v Rychnově nad Kněžnou mají problém s osazením dvou pamětních desek tohoto nadaného kreslíře, hudebního skladatele a klavírního virtuosa, jehož jméno je nejvíc spojeno s divadlem Semafor.

Na úvod následující aktuální anabáze jen malou rekapitulaci. V květnu 2003 byla na rychnovské vile, v níž rodina Šlitrova bydlela, osazena dvoudílná deska – v jedné části s textem a ve druhé s plastikou buřinky a klaviatury od autora Zdeňka Kolářského (pro přehlednost deska číslo 1). Avšak kvůli špatnému stavu fasády byla již v listopadu t.r. sejmuta.

Pamětní deska od Václava NovákaDeska číslo dvě, o které bude také řeč, dopadla ještě hůř. Nepodařilo se ji umístit v Praze, a tak o ni požádalo Město Rychnov nad Kněžnou. Závěr článku z loňského roku vyzněl optimisticky, neboť bylo nasnadě, že v roce 2009, ve kterém by se Jiří Šlitr dožil 85 let a od jeho úmrtí uplyne 40 let, bude vše zdárně vyřešeno. Jenomže se nemá chválit den před večerem, jak praví přísloví.

Informace, které redakce získala od pracovníka rychnovské společnosti Kultura, s.r.o. (zřizovatelem je městský úřad), to jen potvrzují.

Na pamětní desku číslo 1, která byla sejmuta z nevyhovující fasády ani ne po roce, se nakrátko usmálo štěstí. To když se objevila možnost jejího umístění na roh domu ulic Jiřího Šlitra a Hrdinů odboje, protože i zde rodina Šlitrových nějaký čas žila. Ideální stanoviště. Až na to, že vlastníci domu svůj souhlas podmínili zaplacením opravy fasády. Zástupci města nabídli kompromis v podobě částečné opravy v okolí desky s tím, že zbytek si vlastníci zaplatí sami. A než se tohle všechno vyjasnilo, byla deska s již zaktualizovaným textem vztahujícím se právě k tomuto místu připravena k osazení. Ale bohužel to nestihla.

U nás však nikdy není o dobré nápady nouze, a tak se záhy do třetice všeho dobrého zrodila zatím nejprogresivnější varianta. V parku Legií naproti gymnáziu stojí již památník obětem válek, busty J. Šlitra a R. Rokla od ak. sochaře Vladimíra Preclíka, tak proč sem neumístit ještě tuto desku. Vzhledem k jejímu textu je ale tento záměr neproveditelný.

Druhá deska to měla horší, protože podle vyjádření autora sochaře Václava Nováka není určena do exteriéru. Přesto nejprve vše spělo ke zdárnému konci. Nápadu umístit ji do budoucí a veřejnosti zvláštním vchodem přístupné Koncertní síně Jiřího Šlitra ve zdejším gymnáziu nemohl nikdo nic vytknout. Ale nic není zadarmo. Koncertní síň je v nedohlednu, protože chybějí finance. Přesto v gymnáziu ještě chvíli zůstaneme. Uvažovalo se totiž o zdejším prvním podlaží, kde je mj. Šlitrova síň s expozicí jeho karikatur. Jenomže vyvstala otázka, zda to bude bez volného přístupu veřejnosti šťastné řešení. Znovu se tedy probíralo umístění desky do interiéru zrekonstruovaného Pelclova divadla. Dokonce se tam vybralo místo, ale architekt projektu rekonstrukce interiérů nesouhlasil.

Jak to tedy dopadne s deskou, jejíž zhotovení financoval pražský magistrát? V rychnovském kině, kde se konají festivaly Šlitrovo jaro, Rychnovská osmička a Filmový smích, je v levém přísálí docela šťastné místo pro její umístění. A tak 25. dubna v rámci 16. ročníku Šlitrova jara, při setkání přátel a příznivců Semaforu, bude konečně za přítomnosti vzácných hostů slavnostně odhalena.

Deska č. 1 si musí na svůj šťastný den zatím počkat.

Eva Horníčková,

na základě podnětu J. Kráma

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024