SKIP vyhlásil na dny 9. – 15. března druhý ročník celostátní akce na podporu četby a čtenářství s názvem Týden čtení. V uplynulém desetiletí se knihovny v měsíci březnu věnovaly především podpoře internetu a informačních a komunikačních technologií v rámci akce Březen měsíc internetu. Cílem těchto aktivit knihoven bylo upozornit na význam nových technologií a na obrovský přínos internetu v naší informační společnosti.
Poslední jedenáctý ročník BMI se uskutečnil v roce 2008 a knihovny se rozhodly vrátit měsíci březnu jeho tradiční knižní podobu. Díky akci Týden čtení proběhne v knihovnách mnoho soutěží, veřejných čtení, čtecích maratónů, literárních programů, autorských čtení, besed se spisovateli a široká škála dalších aktivit, které pořádají knihovny na podporu především dětského čtenářství a rozvoje čtenářské gramotnosti.
V průběhu celého týdne se bude hlasitě číst na mnoha místech naší země a knihovny ve spolupráci se svými partnery se budou snažit vrátit knižně-čtenářskou podobu alespoň jednomu týdnu v tomto měsíci. Věříme, že třetí ročník této akce by již mohl nést tradiční název Březen měsíc knihy.
Vybrané aktivity knihoven:
• Městská knihovna Antonína Marka Turnov – maratón čtení v knihovně i ve vybraných školách, pohádkový podvečer pro rodiny s dětmi.
• Městská knihovna Český Těšín – čtení a malování pro děti, soutěže, literární hodinky, čtení v Klubu seniorů, současná česká próza v klubu Babylon.
• Městská knihovna Ervína Špindlera v Roudnici nad Labem – představení nových knih jejich spisovateli, besedy s redaktory rádia Svobodná Evropa z Londýna.
• Městská knihovna Tábor – autorská čtení regionálních autorů, čtení s pohádkovou babičkou, veřejná čtení studentů, hudební a literární pořady.
• Městská knihovna Kolín – Nový Zéland očima české babičky – Babka Ťapka na kraji světa, sedmdesátiletá babička vydala knihu o svém pobytu v této krásné zemi.
• Městská knihovna v Praze – hlasitá čtení, výtvarné dílny, výroba knížek, městská fantasy Labyrintcon pro dospělé v pobočce na Smíchově.
• Krajská knihovna Karlovy Vary – Den pro knihu Vašeho srdce.
• Knihovna města Olomouc – výtvarná soutěž Má oblíbená postava z knih.
• Krajská knihovny Vysočiny – zdramatizované čtení v rámci projektu Listování.
• Městská knihovna Rýmařov – knihovnice čtou budoucím čtenářům v mateřské školce.
• Městská knihovna Slavičín - II. ročník literárních hrátek s oblíbeným dětským skřítkem Nezbedníčkem Popletou, akce Tátové a mámy – čtěte s námi!, Bibliokavárna.
• Knihovna Kroměřížska – výstava knih Karla Kryla, kurzy tvůrčího psaní pro každého.
• Městská knihovny Boženy Němcové Domažlice – literární akce v knihovně pro žáky základních i středních škol, ankety pro čtenáře k doplnění fondu knih, které jim chybí.
• Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem - autorské čtení Kateřiny Čapkové a Michala Frankla uspořádané s Collegium Bohemikum - Nejisté útočiště: Československo a uprchlíci před nacismem, 1933 - 1938.
• Knihovna Petra Bezruče Opava - besedy Pověsti z celého světa, pohádkové besedy pro děti o jaru a Velikonocích a pro paní učitelky budou připraveny ukázky výtvarných publikací, které se vztahují k velikonoční výzdobě, akce pro čtenáře z polské Ratiboře - předvádění malování kraslic a slezských velikonočních zvyků a tradic.
• Městská knihovna Jindřichův Hradec – společná čtená dětí a výběr jejich neoblíbenější knihy z nových titulů městské knihovny.
• Knihovna Vincence Priessnitze v Jeseníku – hlasité čtení pohádek s jarní tematikou.
Kontakty:
http://skip.nkp.cz/akcTydCteni2009.htm
PhDr. Vít Richter, tel. 221-663-338, 603-223-627,
e-mail: vit.richter@nkp.cz
Mgr. Zlata Houšková, tel. 221-663-330, 603-844-932,
e-mail: zlata.houskova@nkp.cz
Mgr. Roman Giebisch, Ph.D,, tel. 221-663-333,
e-mail: roman.giebisch@nkp.cz
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.