LIDEČKO: V rámci Programu obnovy venkova proběhl již 14. ročník celostátní soutěže Vesnice roku 2008, jejímž vítězem se stala valašská dědina Lidečko ve Zlínském kraji. Bude proto reprezentovat naši republiku v soutěži Evropské pracovní společnosti pro rozvoj venkova a obnovu vesnice.
Pohled do historie
Lidečko se rozkládá v údolí říčky Senice a archeologické nálezy dokládají osídlení již v době bronzové. První písemná zmínka o obci se datuje rokem 1424, kdy císař Zikmund předal do zástavy Miroslavovi z Cimburka ves Lidečko. Ústředním motivem nejstaršího otisku obecní pečeti z roku 1749 je radlice, která vypovídá o zemědělském charakteru obce.
V únoru 1999 byl Lidečku udělen znak a prapor, jejichž autorem je zdejší občan a obecní kronikář Karel Dorňák.
Nejstarší historickou památkou je kostel svaté Kateřiny Alexandrijské, který byl na místě zničeného původního svatostánku z počátku 16. století vystavěn v druhé polovině 17. století. Z původního objektu se zachovaly pouze tři zvony. Období baroka dokládá socha svatého Jana Nepomuckého a kamenný kříž. Budova zdejšího fojtství z 18. století byla v sedmdesátých letech minulého století rozebrána a přemístěna do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
O významu Lidečka vypovídá i první písemná zmínka o zdejší škole, datovaná rokem 1651. Nová školní budova byla postavena v roce 1837, další pak v devadesátých letech 19. století.
Zlatá stuha pro Lidečko
„Toto ocenění získává obec, která nejlépe a vyváženě obstojí ve všech posuzovaných oblastech. Komise sleduje prezentaci společenského života, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě též koncepční obecní dokumenty," tolik z tiskoviny Vesnice roku Zlínského kraje 2008.
Lidečko se na vstup do soutěže připravovalo dlouhá léta a hned první přihláška přinesla zisk nejvyšší příčky na krajské i celostátní úrovni. „Toto ocenění, které získala naše obec, je oceněním každého z nás. Není to dílem jedince nebo skupiny lidí. Každý občan více či méně k tomuto úspěchu přispěl. Velmi si vážím toho, že v době, kdy se všechno točí kolem peněz a vlastního pohodlí, se v naší obci najdou občané, kteří se bezplatně a na úkor svého volného času věnují dětem a mládeži, pomáhají při zachování a udržování vztahu k přírodě a duchovním hodnotám, k tradicím a zvykům. No zkrátka dělají nezištně něco navíc pro nás všechny. Za to jim patří veliký dík." Tato slova zazněla z úst starosty Lidečka Ing. Vojtěcha Ryzy při předání ceny „Vesnice roku 2008“.
Spolky – důležitá součást života obce
V Lidečku působí 16 organizací a spolků, které se výraznou měrou podílejí na zdejším kulturním dění. Folklorní soubor Valášek navštěvuje zhruba padesátka dětí ve věku od 4 do 15 let rozdělených do dvou kategorií. Folklorní soubor dospělých se zatím schází nepravidelně a připravuje různé akce jako jsou například „dožínky“, ale zvažuje pravidelné vystupování. V souboru by zájemci mohli pokračovat po skončení činnosti ve Valášku.
Dvanáctiletá Aneta Juříčková, která v Lidečku zpívá v dětském kostelním sboru, ale vystupuje také jako sólistka při různých příležitostech, se vloni stala vítězkou celostátní soutěže a získala titul „Zlatý Zpěváček 2008“.
Řada takovýchto akcí ve folklorním stylu si pochopitelně vyžádala pořízení příslušných krojů, při jejichž šití se vycházelo z poznatků získaných ve vsetínském muzeu. Podobný kroj má více zdejších vesnic, avšak liší se drobnými detaily. První várka krojů je majetkem SK, druhá byla pořízena s pomocí dotace a patří obci Lidečko. Všechny kroje byly vyšívány a šity přímo v obci a 90 % potřebných financí šlo z vlastních obecních zdrojů.
Historie dechové hudby Lidečanka s dlouholetou tradici začíná rokem 1921. Kapela má kolem patnácti členů a jejím největším úspěchem je první místo na moravském Polka festu před deseti lety.
Tradicí, sahající až do roku 1911, se může pochlubit amatérské divadlo. Tehdy byla představena hra s náboženskou tematikou. Současní divadelní ochotníci hrají ve třech souborech, které jsou zastřešeny názvem TAM-TAM. První soubor, který tvoří děti a mladí do šestnácti let, se zaměřuje zejména na pohádky, další sdružuje střední generaci a pozadu nezůstávají ani ochotníci senioři, kteří si dokonce troufli i na náročný tanec kankán.
Většina kulturních akcí je realizována z vlastních zdrojů, výjimkou jsou jeden až dva koncerty pořádané ve zdejším kostele. Kromě kulturního domu, přírodního amfiteátru u Čertových skal je tu ještě areál Račné – lovecká chata v přírodě. Bývá místem konání pro Den dětí, na němž vystupují folk a country skupiny atd.
Všechny spolky mohou zdarma využívat prostory kulturního domu ke zkouškám a schůzkám.
Společenské centrum
Činnost všech zájmových spolků a organizací zastřešuje Společenský klub (SK), jehož počátky spadají do roku 1992. Oficiálně byl založen v říjnu 1999, má podobu občanského sdružení a úzce spolupracuje s tříčlennou kulturní komisí. Právě SK v obci koordinuje všechny kulturní a sportovní akce. Ty nejdůležitější jsou uvedeny v kulturním kalendáři, na jehož tvorbě se podílejí všechny zdejší subjekty. Rozpočet SK se skládá z finančních příspěvků určených jednotlivým spolkům – v letošním roce dostaly tyto organizace od obce na činnost částku 264 tisíc Kč.
Mezi největší akce patří Mezinárodní festival dechové hudby, který v roce 2008 vstoupil do 19. ročníku, a sešlo se na něm sedm dechových hudeb. Partnery projektu byl Zlínský kraj – přispěl formou grantu částkou 15 tisíc Kč, Hudební nadace OSA a Motorest „Čertovy skály“. Během let se na festivalu, který se konal v amfiteátru u Čertových skal, představily kromě našich i dechové hudby ze Slovensku, Holandska či Chorvatska.
Každým třetím rokem se v Lidečku konají dožínky. Ty zatím poslední proběhly v srpnu 2008.
Nový kulturní dům
Objekt zdejšího kulturního domu je v okrese Vsetín nejstarší. Sál má kapacitu 200 osob, dnešním požadavkům však již nevyhovuje, a proto obec připravuje výstavbu nové budovy. Vypracovaný projekt má název „Nízkoenergetický kulturněspolečenský komplex pro všechny generace – Společenské centrum“. Celková realizace by stála 65 milionů Kč. Pro letošní rok je zajištěna dotace z ROPu ve výši 28,2 milionu Kč, obec se zavázala, že práce za 6 milionů provede brigádně. I tak musel být projekt upraven tak, že se sice postaví celá budova, ale dokončí se pouze přízemí se sálem a potřebným zázemím. Právě sem se přesune konání všech kulturních akcí – divadelních představení, koncertů, oslav plesů atd.
Eva Veselá
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.