pátek
6. září 2024
svátek slaví Boleslav



Rok 2009 je pro Muzeum umění "rokem knihy"

OLOMOUC: Současná, moderní i starší výtvarná kultura je v roce 2009 bohatě zastoupena ve výstavním plánu Muzea umění Olomouc (MUO). Třetí největší instituce svého druhu v České republice připravuje čtrnáct výstavních projektů. Osm z nich se uskuteční v Muzeu moderního umění, s pěti se počítá v Arcidiecézním muzeu Olomouc a jednu výstavu bude hostit kroměřížský zámek, kde sídlí Arcidiecézní muzeum Kroměříž.

Rok 2009 je podle ředitele Pavla Zatloukala pro MUO „rokem knihy“. Celým letošním programem totiž prolíná ústřední dramaturgická linie – reflexe fenoménu knihy v průběhu několika staletí. „Na rozmanité podoby knižní kultury od středověku až po její moderní a současnou podobu se zaměřuje šest letošních výstav. Hned tu první, Růžovou zahrádku, která od 19. února v olomouckém Arcidiecézním muzeu představí rukopisné modlitební knížky 18. a 19. století, lze označit za objevnou. Diváci se mohou vůbec poprvé seznámit se souborem ručně psaných a kreslených modlitebních knížek, které v uvedeném období vznikaly na českém a moravském venkově," řekl Zatloukal.

Jak doplnila kurátorka výstavy Anežka Šimková, vystavený soubor muzeum získalo z pozůstalosti sběratele Jana Poše. „Věřím, že knížky návštěvníky zaujmou malebným a naivním půvabem vycházejícím z citového zaujetí lidových tvůrců," doplnila.

Fenoménu knihy se dotýká rovněž výstava Eduarda Ovčáčka (*1933), který podle historika umění Ladislava Daňka patří v českém poválečném umění k nejdůslednějším autorům, zabývajícím se vztahem mezi písmem a obrazem, písmem a plastikou nebo objektem či fotografií a také mezi tradiční a netradiční poezií. Výstava bude v Muzeu moderního umění zahájena 19. března.

Nejvýznamnějšími počiny k „roku knihy“ v Muzeu moderního umění bude trojice výstav:

Karel Teige a knižní kultura (16. 4. – 21. 6.)

Listování (11. 6. – 6. 9.)

Josef Čapek/Vidět knihu (16. 7. – 27. 9.)

„První z nich představí typografickou tvorbu přední osobnosti české meziválečné avantgardy Karla Teigeho. Prostřednictvím druhé zmíněné výstavy – Listování – chceme veřejnost seznámit se sbírkotvornou činností, kterou v oblasti knižní kultury vyvíjíme. Vystavíme tak naši sbírku knihy 20. století a Knihovnu O. F. Bablera, kterou jako pozůstalost po tomto olomouckém překladateli a bibliofilovi muzeum spravuje. Podstatnou součástí expozice bude naše sbírka autorských knih, která je v České republice co do rozsahu i kvality zcela ojedinělá. A jak název třetí výstavy napovídá, v rámci ´roku knihy´ neopomeneme ani výraznou osobnost české knižní kultury 20. století – Josefa Čapka. Kromě zhruba tří stovek knižních obálek a ilustrací návštěvníci uvidí také jeho obrazy a grafiky," přiblížil Zatloukal.

Více v příloze.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ÚSTÍ NAD LABEM: Mezinárodní filmový festival ELBE DOCK během zahajovacího večera oznámil vítězné filmy, které získaly letošní Cenu Pavla Kouteckého. Porota ocenila nejlepší české dokumentární filmy v celovečerní i krátkometrážní sekci. V kategorii celovečerních dokumentů zvítězil snímek Pochcánek režiséra Jana Huška. Vítězným filmem v krátkometrážní sekci se stal Ve tmě od Anety J. Zvláštní uznání ve stejné kategorii udělila porota snímku Pochybnost režisérky Adély Křižovenské.

Ústecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.09.2024

BRNO: Brněnské HaDivadlo – scéna Centra experimentálního divadla – zahajuje svou výroční Sezonu 50: Obzory, během níž představí tři nové inscenace reprezentující minulost, současnost i budoucnost. Ivan Buraj nazkouší svou poslední inscenaci jako umělecký šéf, Břetislav Rychlík uvede dramatizaci románu Ludvíka Vaculíka Sekyra a Anna Klimešová s kolektivem divadla vytvoří inscenaci tematizující vztah učitelů a žáků. Kromě inscenační činnosti HaDivadlo čeká řada výročních událostí – vzpomínkových, sebereflektivních i oslavných – a předávání divadla novému uměleckému vedení.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
05.09.2024

PRAHA: Kdysi tam mívali textilní velkoobchod rodiče spisovatele Franze Kafky, nyní tam sídlí nová galerie současného umění a obchod s designem C12. Výstavní galerie ve zrestaurovaném prostoru barokního Paláce Hrzánů z Harasova vznikla pod křídly majitele Central Gallery na Staroměstském náměstí, kde vystavují jména jako Salvador Dalí, Alfons Mucha a Andy Warhol. První výstava v Galerii C12 představuje tvorbu současné umělkyně Adély Kostkanové.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
06.09.2024

ZLÍN: Pět koncertů v září odehraje skupina U-Bahn, ve které se sešli spisovatel Jaroslav Rudiš a kytarista Petr Kružík z kultovní jesenické kapely Priessnitz. Turné k novému vydání Rudišova románu Nebe pod Berlínem završí 25. 9. v 19.00 na zámku Zlín. Akci pořádá příspěvková organizace Živý Zlín.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
06.09.2024