Národní muzeum fotografie, o.p.s. v Jindřichově Hradci je jedním z nejmladších muzeí v České republice. Jeho zrod v roce 2002 reflektoval potřebu vybudovat klíčovou fotografickou instituci, která do té doby v českých zemích chyběla. Cílem zakladatelů bylo především shromáždit zakládající sbírku fotografií současných českých autorů. Příprava a vznik této prestižní kolekce byly rozloženy na etapy v rozmezí let 2002 – 2004, kdy byly darované fotografie (od všech autorů po jedné) postupně jednotně adjustovány v dřevěných rámech formátu 70 x 100 cm. Tak vznikl první výstavní reprezentativní soubor, v němž jsou zastoupeny všechny generace současných českých fotografů, a který obsahuje na 220 fotografií všech žánrů od autorů žijících v České republice i zahraničí.
V Kongresovém centru České národní banky na Senovážném náměstí v Praze 1 proběhne ve čtvrtek 22. ledna 2009 v 17 hodin vernisáž výstavy, která představí výběr fotografií ze Zlatého fondu Národního muzea fotografie v Jindřichově Hradci. Kolekce fotografií je tentokrát věnovaná dokumentu.
Národní muzeum fotografie má ambice stát se významným a respektovaný centrem vizuálních umění a svou činností se výrazněji zaměřuje na reflexi současného dění a závažných společenských témat.
V tomto směru je nejvýznamnějším projektem fotografická soutěž Via Lucis 1989 − 2009 "20 let obrazu české společnosti ve fotografii", jíž byl udělen statut oficiální doprovodné akce českého předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2009.
Její první etapy se zúčastnilo 26 profesionálních a 21 amatérských fotografů a fotografek z České republiky i ze zahraničí. Z celkového počtu 2461 soutěžních fotografií bylo vybráno na základě technické kvality a vystižení tematického zaměření celkem 137 snímků.
Od začátku dubna 2008 probíhá pod názvem „Česká společnost v roce 2008“ již druhá etapa této soutěže a uzávěrka sběru soutěžních fotografií je 31. ledna 2009. Podrobné informace o soutěži včetně technických podmínek jsou uvedeny na webových stránkách muzea pod bodem www.nmf.cz/vialucis.
Vzdělávání v oboru fotografie
Sídlem muzea se stala renesanční budova bývalé jindřichohradecké jezuitské koleje, která získala po mnoha staletích původní funkci kulturního a vzdělanostního centra. Jednou ze základních činností muzea jsou totiž vzdělávací aktivity pro odbornou i laickou veřejnost. Navíc se zde pořádají setkání odborníků – předních fotografů, výtvarníků, teoretiků umění a historiků – se studenty a s ostatními zájemci o obor fotografie na workshopech, seminářích, konferencích, vernisážích. To vše jsou příležitosti pro výměnu názorů a zkušeností i pro vzájemné poznávání. Součástí vzdělávacího programu je rovněž postupné budování knihovny s českou i zahraniční odbornou fotografickou literaturou.
Více o seminářích na http://www.nmf.cz/home/vzdelavani/seminare-pro-skoly/.
Podrobnější informace o Národním muzeu fotografie, o. p. s., Kostelní 20/I, Jindřichův Hradec na tel.: 384 362 459, e-mail: nmf@nmf.cz a na www.nmf.cz.
hor
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.