čtvrtek
9. ledna 2025
svátek slaví Vladan



Projekt 100 vstoupí do 15. ročníku

Autorem vizuálního stylu je Bohdan HeblíkOd 15. ledna 2009 do 31. května bude probíhat již tradiční putovní filmová přehlídka Projekt 100. V začátcích organizátoři plánovali 10 let jejího trvání, ale akce je každým rokem úspěšnější, a tak se na letošek připravuje už patnáctý ročník.  Zatímco v miulých letech mohli diváci během jedné přehlídky vidět vždy deset zásadních snímků z tzv. Zlatého fondu, pro letošek se jejich počet snížil na osm.  

 

Jedinečné autorské zpracování vizuálního stylu Projektu 100 pochází z dílny osobitého ilustrátora a autodidaktického grafika Bohdana Heblíka, známějšího spíše pod přezdívkou Kofila. Svůj koncept nazval zcela jednoduše "Světlo", a s vášní pro ruční typografii do projektu vnesl několik jednoduchých atributů kinosálů: paprsek světla, tma, schody, které pro něj představují výchozí koncepční prvky. Vznikla tak ojedinělá autorská série filmových plakátů.

 

Projekt 100 pronikl i za hranice

Přehlídku bude od 15. ledna do 31. května hostit kolem stovky kin v České republice. Jde o kinosály ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Liberec atd., ale i ve městech s menším počtem obyvatel – např. Janské Lázně (977 obyv.), Volyně (3,2 tis. obyv.), Přibyslav (4 tis. obyv.), Dobruška (7,4 tis. obyv.), Bystřice pod Hostýnem (8,9 tis. obyv.), Choceň (9,3 tis. obyv.).

Projekt 100 proběhne i na Slovensku, pořadatelem této části je Asociace slovenských filmových klubů.

 

Partneři

Hlavním pořadatelem projektu je u nás tradičně Asociace českých filmových klubů, hlavním partnerem letošního ročníku se stalo Vinařství Mutěnice.

Celkově přijde Projekt 100 na 3 miliony 656 tisíc Kč, z toho finanční podporu ve výši 1 milion 800 tisíc poskytlo Ministerstvo kultury a Fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Mediálními partnery jsou Student Agency, respekt, Cinema, Český rozhlas, Vltava, Radio 1, Týdeník A2, Houser, Kult a 25 fps.

 

Na co se mohou diváci těšit

Asociace českých filmových klubů zveřejnila definitivní seznam filmů, z nichž nejstarší je z roku 1922, ten nejnovější vznikl vloni. Klasický němý horor Upír Nosferatu (Německo) je právě tím nejstarším, pozdějšího data – z roku 1954 − jsou filmy Sedm samurajů (Japonsko) a animovaná Farma zvířat (Velká Británie). Z roku 1960 je Hitchcockovo Psycho (USA), snímek Nosferatu – fantom noci (Německo a Francie) natočil Werner Herzog s Klausem Kinským v hlavní roli v roce 1979. Domácí tvorbu zastoupí Švankmajerovo Něco z Alenky (1987). Zásadní film pojednávající o drogových závislostech Rekviem za sen byl natočen v USA v roce 2000. Nejnovějším snímkem, který však vzdává hold filmu němému, je argentinské dílko Anténa z roku 2007.

První zmíněný snímek Upír Nosferatu nebyl bohužel dodán v původní kopii, a tak pro něj vytvořil nový hudební doprovod člen kultovní jesenické kapely Priessnitz − kytarista Petr Kružík. S filmem se již mohli seznámit účastníci letošní 34. Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Eva Veselá

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura, Senioři
Články a komentáře
08.01.2025